Po úrazu hlavy se u nich vyvinuly nové schopnosti: Jeden dokázal předvídat budoucnost, druhý viděl detaily dávné minulosti

Lidé, kteří utrpěli kraniocerebrální zranění, se často setkali se zajímavými schopnostmi. Vědci i historici k tomu shromáždili mnoho konkrétních důkazů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Šlo především o trepanaci, tedy chirurgický zákrok spočívající ve vyvrtání otvoru do lebky. Ta byla velmi rozšířenou procedurou a prakticky kulturně univerzální. Ve starověkých civilizacích byla prováděna jak z důvodů zdravotních, tak i mystických a náboženských. Klasickou ukázkou lze nazvat případ haagského malíře Petera van der Hurkose. Ten spadl během opravy fasády čtyřpodlažní budovy 10. července roku 1941 a byl hospitalizován.

Počátky predikcí a jejich úspěch

Jak ležel v nemocnici, vyprávěl své ženě o požáru jejich domu a nebezpečí, které hrozilo synovi. Zněl přitom tak přesvědčivě, že mu manželka uvěřila. V domě začalo hořet o 5 dní později. Sousedé se o Hurkosově předpovědi dověděli a jako zázrakem chlapec unikl ohni zcela nezraněn. Během rekonvalescence měl muž ještě více vizí, které se všechny splnily. Sestřičku varoval, že ztratí kabelku, což se stalo za pár dní. Spřátelil se i s dalším pacientem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když se loučili, byl Hurkos velmi nervózní a muž se ho zeptal, co se stalo. Hurkos ho varoval, že jde vstříc katastrofě a brzo ho zabijí nacisté. Pravděpodobně věděl, že jde o utajeného agenta britské tajné služby, a jeho predikce se potvrdila. Špion byl zastřelen jen o den později. Jeho kolegové pak nepochybovali, že Hurkos byl nacistickým kolaborantem. Za 2 dny se ukázali v nemocnici a chtěli ho zabít, jenže on už mezitím stihl utéct.

Věhlas po světě a práce pro policii

Zpočátku si svoje vize nedokázal nechat pro sebe a setkal se pak i s jejich negativním efektem. Jednalo se o záchvaty depresí, frustrace a změny nálady, začal obtížně vycházet i s kolegy. Na základě rad od dalších jasnovidců si tím začal vydělávat. Po konci světové války se tak vydal do Belgie, Francie a Španělska. Tam udělal dojem na diktátora Franca, když odhalil detaily z jeho minulosti. Tím to ale zdaleka nekončilo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Díky jeho talentu si ho oblíbila policie jak v Evropě, tak i Spojených státech. Na základě jeho tipů zatkli v Detroitu gangstera Charlese Smithe. Stejně tak pomohl s případem ošklivé vraždy Carol a Mildred Decksonových ve Virginii. Popsal policii dům i pachatele, jeho dominantní ruku i tetování na rameni. Navzdory tomu, že se jeho vnitřní zrak ukázal jako opravdu skutečný a byl efektivně používán, nikdy se nestal předmětem zkoumání.

Ještě další podivné talenty

Dalším případem byl Georgi Sviridov z ruského Novgorodu. Po zranění hlavy začal snít o věcech, které se staly v daleké minulosti, až ve starověkém Řecku. Viděl do pravěku, poskytl detaily o lovu mamutů a dalších zvířat. Postupně ho to vyčerpalo natolik, že musel do nemocnice. Francouzský vědec Patrick Jean Batiste sepsal v knize The Biology of God mnoho dat souvisejících s podivnými experimenty ze Spojených států stran těchto dovedností.

Neurologové experimentovali na dobrovolnících. Pokusy ukázaly, že tyto schopnosti dovedou proniknout horními vrstvami univerza k informacím, které stojí za běžným materiálním světem. Šlo hlavně o narušení komunikace mezi hemisférami, kdy člověk získal novou úroveň vnímání. Naši předkové dosahovali tohoto stavu meditací a pobytem v divočině. Ostatně i staré piktogramy ukazují, že lidé ve starověku i pravěku se o mozek velmi zajímali.

Jaké nejpodivnější následky zranění jste zažili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články