I zkušení si s těmito testy lámou hlavu. K jejich vyřešení je potřeba logika a představivost

Bez ohledu na to, v jaké životní fázi se zrovna nacházíte, malé procvičení mozkové kapacity není nikdy na škodu. Tady jsou dva úkoly na pořádné zamyšlení.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Na lidský mozek útočí v moderní digitální době každý den obrovská spousta vjemů. Ve většině případů jde však o naprostý informační balast. Ten myšlenkovému rozvoji nepomáhá, naopak náš mozek mnohdy jen otupuje. Proto je třeba udržovat neuronové systémy v kondici úlohami, které vyžadují alespoň minimální duševní námahu. Mozek se totiž chová stejně jako svalovina, a pokud není používán, krní.

Zapeklitá situace na křižovatce

Silnice – bez ohledu na stát – jsou „semeništěm“ jak vážných dopravních kolizí, tak také velmi kuriózních situací. V USA se například pravidelně stává, že lidé nechávají přejít losy nebo jiná zvířata. Řidiči, kteří si toho nejsou vědomi, do nich pak často narazí. Tady se udála kolize hned sedmi aut. Klid, zatím není nic poškozeno a nikdo nebyl ani zraněn. Najdete způsob, jak se mohou jednotlivé vozy pohnout dál, pokud by bylo možné couvnout pouze s jedním autem? 

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Jindy může dopravní situaci zkomplikovat stádo divokých prasat, které obsadí hned 2 ze 3 jízdních pruhů. K tomu došlo například u Brna na dálnici D1 v roce 2012. A jednoho posledního červencového dne měla silný zážitek hlídka mužů zákona ze Sezemic na Pardubicku. Řidič Renaultu nereagoval na výzvu k zastavení a sjel do mlýnského náhonu. Sám vyskočil, spolujezdec však na střeše auta balancoval jako na plechovém voru.

Struktura s mnoha nádržemi

Tento úkol je podobný mnoha mobilním aplikacím. Tentokrát si ale budete muset poradit bez animací, a to pouze s vlastní představivostí. Zjistěte, která nádoba se jako první naplní vodou. Může to být obtížnější, než se na první pohled zdá, protože vám snadno uniknou podstatné detaily. Nejde jen o výšky jednotlivých přítoků a odtoků. Mnohé cesty jsou také zablokovány, což lze velmi snadno přehlédnout. Které písmeno bude tedy nakonec pod vodou?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

V případě, že stále tápete, máme pro vás řešení. Dopravní situaci může snadno odblokovat červené auto (číslo 3). Jakmile jen trochu couvne, ostatní auta mohou postupně pokračovat v cestě. Co se nádrží týče, první bude naplněna ta s označením F, tedy úplně dole vpravo v rohu. Ačkoli je skoro nejníže, není k ní nikde blokována cesta. Voda z C jde do J, protože D je uzavřena. Poté steče dolů do L a nakonec do F kvůli uzavřenému vstupu do nádrže H.

Jak jste s luštěním rébusů dopadli?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články