Pitím coly k mužnosti: Vědci zjistili, že oblíbený nápoj může zvýšit hladinu testosteronu a velikost varlat

Badatelé z čínské Northwest Minzu University představili výsledky výzkumu stran Coca-Coly. Její vysoké dávky totiž mohou zvýšit hladinu testosteronu a zvětšit varlata.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jste milovníky sycených nápojů? Pak si dávejte pozor na jejich velké objemy. Podle výzkumu vydaného v časopise Acta Endocrinol mohou jejich vysoké dávky ovlivnit hladinu testosteronu a následně i velikost mužských varlat. Jde především o vliv Coca-Coly a Pepsi na plodnost a konzumace velkého množství tento vliv opravdu má. Předchozí experimenty spojovaly jejich pití s poškozením reprodukčních schopnosti a počtem spermií.

Revize starého závěru?

Vědci jsou však nyní přesvědčeni, že opak je pravdou. Pro potvrzení hypotézy provedli opakované pokusy na myších. Zvířatům byla podávána voda a také různé objemy obou nápojů. Po 15 dnech byla testována krev, změřena a zvážena varlata. Myši konzumující sycené nápoje prokázaly jasný nárůst. „Výsledky jasně ukazují, že vysoké dávky Pepsi a Coca-Coly mohou podpořit vývoj a růst varlat. Stejně tak se zvýšila koncentrace testosteronu.“

„To platilo u všech myší, které nápoje pily. Ukazuje to tedy, že dostatek této limonády může u samců zlepšit sekreci tohoto hormonu,“ uvádí autoři. Badatelé se domnívají, že právě tento objev poskytuje základy pro lepší porozumění vlivu sycených nápojů na lidský organismus celkově. Jde hlavně o reprodukční funkce, a tedy i pozitiva jejich konzumace. S nimi je totiž spojena i prevence dysfunkce prostaty a rakoviny. Stejně tak další možné potíže.

Řešení, které přináší další problémy

Jenže co předchozí výzkumy? Třeba srovnání 2 500 mužů, kterým se snížil počet spermií o 30 %? Tedy v případě, že je pravidelně pit litr těchto nápojů denně? Tým z Minzu University o těchto projektech ví. Z jejich pohledu existuje ale velmi málo dokumentace o jasné korelaci reprodukčních funkcí lidí nebo zvířat a spotřebou sycených nápojů“. Je tedy jistě zapotřebí se tomuto propojení věnovat více a provést další výzkumy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Důvodem je hlavně to, že je potvrzena souvislost konzumace těchto nápojů a další zdravotní problémy. Patří sem hlavně obezita, kardiovaskulární onemocnění, cukrovka 2. typu a další. Jakmile by byl tedy tímto postupem „léčen“ testosteron, koledují si pacienti o další zdravotní potíže. Zdá se navíc, že i káva je zdravější alternativou. Tedy alespoň za předpokladu, že v sobě nemá přemíru smetany a cukru. Hodně kofeinu totiž testosteron zvyšuje rovněž.

Kolik těchto nápojů vypijete za den?

Zdroj: NCBI
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články