Jaký pán, takový pes: Vědci mají jasno, psi se nám podobají svou povahou

Výzkum provedený švédskou univerzitou v Linköpingu přinesl zajímavé závěry ohledně emocionálního propojení mezi psy a jejich majiteli.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zjištění ukazují, že psi jsou schopni přizpůsobit svou náladu náladě svých pánů, včetně úrovně stresu. Tato studie, která byla publikována v časopise Scientific Reports, zkoumala 25 border kolií a 33 shetlandských ovčáků, všechny z nich patřící ženám. Výzkumníci nejprve zkoumali vyplněné dotazníky od majitelek, kde získali informace o jejich osobnostních rysech, a současně získali informace o osobnostech jejich psů. 

Zajímavé informace

Studie se zaměřila na různé aspekty, jako je přívětivost, svědomitost, otevřenost a neurotické stavy u majitelek a citlivost psů na výcvik, reakce na ostatní lidi a zvířata, a projevy strachu u psů. Majitelky také poskytly vzorky vlasů a chlupů ze svých psů pro měření hladiny stresového hormonu kortizolu, a to v létě a v zimě. Výzkumníci chtěli zjistit, zda psi mají podobnou hladinu kortizolu jako jejich majitelky. Výsledky studie ukázaly, že úroveň stresu u psů korelovala s hladinou stresu u jejich majitelek. To znamená, že pokud byla majitelka vystavena stresu, i její pes projevoval zvýšenou hladinu kortizolu, a naopak.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Silné souznění

Toto propojení bylo ještě výraznější u psů, kteří soutěžili v poslušnostních a dovednostních disciplínách, což může být způsobeno tím, že majitelé a jejich psi trávili více času spolu při tréninku. Podle profesorky Liny Rothové z univerzity to neznamená, že by majitelův emoční stav ohrožoval jeho psa, spíše že pes vnímá stres svého pána a je jeho oporou. Výzkum bude pokračovat a bude se soustředit na další plemena, aby se prozkoumalo, zda tento vztah platí i pro plemena, která mají jiné charakteristické vlastnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články