Opravdu jsme poznali všechny lidské orgány?

Mnozí z nás si myslí, že stejně jako vše ostatní, tak i lidské tělo bylo probádáno od konečků prstů po temeno hlavy. Jenže příroda nás dokáže vždy něčím novým překvapit, i když si myslíme, že je to nemožné. A jak to obyčejně bývá, při zkoumání úplně něčeho jiného objevíme věci, které s naším výzkumem nesouvisí.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Nejinak tomu bylo i případě vědců, kteří zkoumali rakovinu prostaty u mužů. Byl to právě Ústav pro výzkum rakoviny, který při svém výzkumu kombinoval PEM + CT k mapování nádorových markerů při rakovině prostaty. Stejné PSMA se vyskytují ve slinných žlázách, a tak se vědci zaměřili na tyto žlázy. Ke svému překvapení našli za nosohltanem namísto drobných malých slinných žláz nový útvar, o velikosti 3 – 4 cm. A podle umístění v těle ho nazvali tubární slinná žláza.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
I drobné orgány mohou být důležité

Jaký vliv má tvorbu slin.

Protože karcinom metastázuje ze zdrojové nákazy do celého těla, vědci hledali, jak co nejméně poznamenat běžný život člověka, který prodělal nějaký druh rakoviny v oblasti hlavy, nebo mu tam metastázoval jiný nádor. Když se při léčbě rakoviny používá ozařování, dojde ke zničení slinných žláz v ústech. Ty jsou tři, a následně má pacient po vyléčení velké problémy s jídlem. Jídlo mu kvůli nepřítomnosti slin nejde zvlhčit, tudíž se mu špatně polyká, a i chuť je silně snížená. Následně vědci zkoumali 100 pacientů, z nichž bylo 99 mužů, aby potvrdili závěry svého objevu. U všech tuto žlázu objevili. Stejně tak u dvou zemřelých, kteří darovali svoje tělo na výzkum.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Bude objev průlomem v lékařství?

Co nám tento objev může přinést?

Základní informace vědci získali, a následně je potvrdili. Zcela zásadní může být tento objev pro pacienty, kteří podstupují ozařování v oblasti hlavy. Vlivem tohoto druhu léčby přišli o tvorbu slin, neboť ozařování žlázy zničilo. Došlo tím k výraznému snížení kvality života těchto lidí, protože i když se z rakoviny vyléčili, tak ani po dlouhé době u nich nedošlo k obnovení funkce slinných žláz. Pokud bychom tedy u nových pacientů s onkologickým onemocněním dokázali ochránit alespoň tuto tubární slinnou žlázu, mohlo by to vést k podstatně menšímu snížení kvality života takto nemocných. Výzkum tedy pokračuje, a významné snížení vedlejších účinků ozařovaní u onkologicky nemocných lidí je dalším krokem, který nyní před vědci stojí. Vyléčit člověka z rakoviny je i dnes velice těžké, a přesto, že medicína v tomto oboru kráčí vpřed mílovými kroky, snížení vedlejších účinků léčky a zkvalitnění života patří mezi další úkoly.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články