Afázie nekončí problémem s mluvením. Jak zákeřná nemoc, kvůli které Bruce Willis zanechal herectví, postihuje mozek?

Miláček mnoha lidí po celém světě pověsil herectví na hřebík. Důvodem ukončení kariéry je zákeřná nemoc.

i Zdroj fotografie: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Důvodem konce herecké kariéry Bruce Willise je diagnostikovaná afázie, neurologické postižení, které ovlivňuje mozkové oblasti odpovědné za jazyk a řeč. Willisova rodina na sociálních sítích oznámila, že herec má „kognitivní“ potíže související s nedávno stanovenou diagnózou. Porucha pramení z poškození jazykových oblastí mozku, typicky jeho levé hemisféry, aspoň podle zprávy Johns Hopkins Medicine.

Nádor, úraz hlavy nebo infekce

Toto poškození může být důsledkem mrtvice, úrazu hlavy, nádoru na mozku, nějaké formy infekce nebo demence. Symptomy zahrnují potíže s mluvením a také porozuměním. Mohou se objevit náhle po mrtvici nebo úrazu hlavy, případně pozvolna jako následek nádoru na mozku nebo postupující choroby. „Jako rodina se chceme s fanoušky podělit o to, že náš milovaný Bruce zažívá určité zdravotní problémy, jelikož trpí afázií.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Ta ovlivňuje jeho kognitivní schopnosti,“ napsala jeho exmanželka a herecká kolegyně Demi Moore v prohlášení na Instagramu. „Následkem tohoto stavu a po mnoha rozvahách se Bruce rozhodl ukončit svou hereckou kariéru, která pro něj tolik znamenala.“ Existují dvě širší kategorie afázie, kortikální a subkortikální. Pod nimi se dále nacházejí podtypy a kategorie s konkrétními symptomy a zasaženými centry mozku.

Brocova motorická afázie

Nejčastějším typem je Brocova motorická afázie (dříve neplynulá), která se objevuje tehdy, je-li poškozen čelní lalok, většinou na levé straně. Symptomy této formy zahrnují problémy s mluvou, kdy osoba vynechává konkrétní slova a mluví jen v krátkých větách. Takto postižený člověk obecně rozumí aspoň něčemu z toho, co říkají ostatní. Nicméně Brocova verze pramení z poškození předních částí mozku, nejde tedy jen o řeč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může narušit také schopnost pohybu, vést k celkové slabosti či paralýze pravé poloviny těla. Lidé, kterým je diagnostikována Wernickova senzorická afázie, mluví zcela normálně. Pacienti mluví dobře i v dlouhých větách, ve správném rytmu i melodii. Objevují se však zcela nesmyslné slabiky i celá slova (tzv. parafázie), takže se promluva stává nesrozumitelnou. Psaný projev je pak na podobné úrovni jako mluva postiženého.

Ztráta schopnosti řeči i chápání jazyka

Lidé s touto formou afázie mají také problém porozumět jakémukoli sdělení ostatních lidí. Existuje i tzv. globální afázie, která vede ke kompletní ztrátě schopnosti tvorby řeči a celkového chápání jazyka. Dovednost cíleně něco sdělit je zcela minimální, ovšem automatiky jako kletby nebo nadávky fungují poměrně bez problémů. Globální afázie může být doprovázena pravostranným ochrnutím tváře a končetin.

Zatím nejsou k dispozici žádné zprávy o tom, jakou formou afázie Willis trpí. Herci bylo letos 67 let a není známo, že by měl například mrtvici, která k postižení vedla. Nicméně afázie se většinou objevuje ve středním věku nebo později, může se však objevit i u dětí. V USA má tuto diagnózu podle NIDCD aktuálně asi 1 milion lidí. Léčba může zahrnovat řečovou terapii, stejně jako nácvik komunikace pomocí obrázků, gest nebo elektronických pomůcek.

S jakými neurologickými poruchami jste se v životě setkali?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články