Jak je možné, že při teplotách hluboko pod nulou oči nikdy nezamrznou, i když hrozí trvalé omrzliny všeho ostatního?

V zimě nám často mrznou ruce, nohy, nosy a další části těla, až v nich ztrácíme cit. Naproti tomu očím mráz nevadí, ačkoli nejsou chráněné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdykoli venku spadne teplota pod bod mrazu, bereme si na sebe co nejvíc oblečení. Navlékáme teplé kabáty, čepice, šály a další vrstvy. Jenže nikoho z nás nikdy nenapadne nějak zahřívat naše oči. Dokonce ani polární národy, které se v mrazech pohybují celoročně, se tímto orgánem nijak nezabývají. Jak je tedy možné, že očím ani silný mráz nevadí, zatímco ve zbytku těla kolikrát ztratíme veškerý cit?

Část těla imunní vůči chladu

Někoho možná napadne, že si přece bereme brýle. Jenže dioptrické nebo lyžařské brýle nejsou ochrana proti zimě, ale proti sněhu nebo oslnění. A oči jsou přece vlhké, tak proč nemají s mrazem žádný problém? Vysvětlení se nejspíš bude vzpírat logice, jde ovšem o poměrně jednoduchý princip. Oči nemrznou z prostého důvodu, že jsou součástí hlavy, která tvoří neustále teplý štít a zázemí i pro naše zrakové senzory.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalo by se určitě namítnout, že oči jsou přece přímo vystavené vnějším vlivům. Jenže z velké většiny jsou kryty lebkou a jejich přední část kryje oční víčko. Dále je chrání svaly, tuk a další tkáně. Navíc je tu ještě krev. Přestože ji u zdravého oka nepozorujeme, oči jsou protkány obrovským počtem tenoučkých cévek, kterými neustále koluje ta teplá červená tekutina.

Těsně v sousedství mozku

Hlavním zdrojem krve pro oči jsou stejné cévy, které zásobují také mozek. A v případě poklesu teploty tělo automaticky posiluje přísun krve právě do mozku, což oči zahřeje ještě víc. Kromě toho slzy, které jsou častým projevem třeba při silném studeném větru, jsou slané, takže také nemrznou. Alespoň ne v normální zimě, v extrémním mrazu ztuhnout mohou. Tehdy mohou dokonce zablokovat oční víčka.

iZdroj fotografie: Pixabay

I v takových extrémních podmínkách zůstávají oči samotné nepoškozeny. Za normálních okolností mohou oči zamrznout jedině v případě smrti a následného vychladnutí celého těla. Je ovšem možné je zmrazit uměle, což vyžadují některé lékařské zákroky. V takových případech je použit tekutý dusík, který potřebnou část oka zmrazí. To je pak možné operovat např. kvůli poškození sítnice.

Zdroj: KnowledgeNuts

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články