Najděte na obrázku vetřelce do 10 vteřin a otestuje naplno svou bystrost. Podaří se to jen každému desátému Čechovi

Ne vždycky nám jde vnímání a hledání detailů, oči nás umí velmi výkonně oklamat. Nikdy ovšem není pozdě na další trénink, protože úloh na toto téma se dá najít víc než dost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naše vnímání sestává z našich smyslů, jejichž signály kombinuje mozek. Pokud jde o zrak, je s ním spojeno mnoho vtipných i zajímavých skutečností, které bychom kolikrát ani netipovali. Kupříkladu nejběžnější barva očí na světě je hnědá, nejvzácnější zelená – tu mají jen 2 % lidí. Zelené jsme ovšem zase schopni rozeznat nejvíce odstínů ze všech existujících barev. Modroocí lidé – těch je asi 17 % – jsou odolnější vůči alkoholu, ale zase mají problém se sluncem.

Oko je neuvěřitelný orgán

Jde o nejkomplexnější orgán těla hned po našem mozku. I slepí lidé dokáží vidět vlastní sny, ovšem za předpokladu, že se jako slepí nenarodili. Existuje zvláštní postižení zvané heterochromie, při němž má člověk oční duhovky dvou různých barev. Naše oči si můžeme také spálit na slunci. Jste nadšení, kolik jste toho udělali v posilovně? Tak pozor – nejaktivnějším svalem těla je právě ten oční. Teď zkuste najít dvě prasátka, která mají rýhu jako kasička.

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Andrew_Rybalko

Lidské oko má fenomenální rozlišení. Kdyby měla vzniknout digitální kamera se stejnými vlastnostmi, musela by mít 576 megapixelů. Kromě toho se taky soustředí každou vteřinu na 50 různých objektů. Fascinovala vás někdy složitost otisku prstu? Pak vězte, že zatímco takový otisk má 40 jedinečných znaků, duhovka oka jich má 256. Jako celek obsahují oči asi 107 milionů citlivých buněk. Existuje dokonce chorobný strach z pohledu do očí, tzv. ommatofobie.

Zvířata a kontaktní čočky

Ptáci, kočky a psi mají tři oční víčka. A navzdory populárnímu mýtu nelze kontaktní čočky ztratit tak, že by se zatoulaly za oko. Konstrukce lidského oka tohle prostě nedovoluje. Ovšem čím víc stárneme, tím méně produkujeme slz. Vlhkost je přitom pro oko velmi důležitá, proto taky v běžných podmínkách mrkáme 15–20krát za minutu. Viditelná je ovšem jen jedna šestina celého oka, zbytek je chráněn lebkou. Teď zase pro změnu najděte tři kočky bez ocasu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Jaak

Oči umí rozlišit asi 10 milionů různých barevných odstínů a z jejich vjemů pochází 80 % veškerého našeho učení. A i když zrovna bdíme, stejně strávíme asi 10 % tohoto času se zavřenýma očima. Piráti (ti z Karibiku) nosívali pásku přes oko, aby si zlepšili zrak. Pokud byste chtěli změnit barvu oka, je to proveditelné. Pod hnědou vrstvou se totiž nachází modrá, zákrok se ovšem provádí jen někde a stojí asi 5 000 dolarů (110 000 korun). Najdete kravičku beze skvrn?

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Seamartini

Znáte ještě nějaké zajímavosti o lidském oku nebo zraku?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články