Proč mnozí z nás milují vůni benzínu a někteří dokonce natolik, že jsou schopni se jím „učuchat“ k smrti?

Jestli si při čerpání benzínu na stanici potají užíváte jeho vůni, můžeme vás uklidnit. Jde o poměrně obvyklý jev.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na světě je poměrně hodně lidí, kteří mají rádi zápach benzínu. A je jasné, že takto rozšířený fenomén nemohl nechat vědce v klidu. Ti nakonec přišli na to, proč je právě tahle vůně tak populární. Ostatně mnohé kosmetické firmy už zapojily jeho vůni i do parfémů. Sám o sobě je ovšem benzín nebezpečná chemikálie ohrožující zdraví, a dokonce i život. Nicméně jeho vůně láka i ty, kteří se od jakýchkoli drog drží na kilometry daleko.

Použití benzenu v kosmetice

Výpary benzínu mohou člověku způsobit velmi závažné problémy. Jeho charakteristický zápach má na svědomí benzen, chemická složka, na které závisí výkon paliva. Tento zápach je tak silný, že ho lze bezpečně poznat i v tom nejmenším množství. V 19. století ho používali parfemisté, aby zvýšili a udrželi aroma. Ve 20. století se ale ukázalo, že má karcinogenní vlastnosti a v parfémech ani pleťových vodách už se nevyskytuje.

Nicméně atraktivita jeho vůně nespočívá v jeho chemickém složení, ale v našich hlavách. Vědci zjistili, že obliba pachu benzínu je spojená hlavně s naším dětstvím a formou nostalgie. Je dobře známo, že vůně je nejlepším fixátorem vzpomínek, a právě proto je tak dobře vyvolává. Například vůně jehličí nás může ponořit do vzpomínek na dětské tábory, jablečný nebo jiný koláč zase vyvolá obraz babiččiny kuchyně.

Vůně a ukládání našich vzpomínek

Psychologové tomuto mechanismu říkají Proustův fenomén podle francouzského spisovatele Marcela Prousta. Ten jednou napsal, že vůně sušenek namočených do čaje ho vrací do dětství. Čichový bulbus, což je část mozku odpovědná za pachy, má přímé spojení s amygdalou, která vytváří zase emoce. Kromě toho je v kontaktu s hipokampem, který formuje veškeré naše vzpomínky. Vůně tak mají přímou cestu k oběma těmto centrům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě proto nás vůně nutí takto emočně reagovat a vrací naši mysl do dnů, které už dávno uplynuly. Pro mnoho z nás je benzín spojen s cestováním autem k moři, příbuzným nebo do školy. Právě proto máme tuto vůni rádi. Existuje ovšem ještě další teorie, která přikládá benzenu lehce narkotický účinek, podobný dopadu alkoholu. A když čichové nervy dostanou dávku těchto výparů, donutí mezolimbický systém k produkci dopaminu.

Jak se formuje závislost

Této substanci se také říká hormon štěstí a nutí nás čichat výpary benzínu stále dokola. Přesně takhle ovšem vzniká závislost na škodlivých substancích. Právě z tohoto důvodu vědci důrazně varují před cíleným čicháním benzínu. Nejen, že tyto výpary dlouhodobě škodí našim vnitřním orgánům, ale postupně také čím dál tím víc ovlivňují psychický stav a kondici. Krom toho existují také lidé, kteří jsou přímo závislí na vůni metra, která také není příliš přínosná.

Na jaké vůni libovolného typu ujíždíte vy?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články