Přísná dieta před vyšetřením a mnoho dalšího dělá z kolonoskopie nepříjemný lékařský zákrok. Naštěstí se toto klasické vyšetření postupně nahrazuje příjemnější metodou.
Jak technologie postupuje, medicína ji následuje. Vědci tvrdě pracují na tom, aby přišli s novými možnostmi, jak se vypořádat s běžnými problémy. Mnoho z nich se už v dnešní době dá snadno a šetrně vyřešit. Vzhledem k tomu, že cílem je primárně blaho a pohodlí pacientů, vědci pro ně hledají nejvhodnější řešení. Samozřejmě s přihlédnutím k co nejmenším vstupním nákladům. Kapslová endoskopie je jednou takovou inovativní metodou.
Obávaná kolonoskopie
Jedním z nejobávanějších a nejbolestivějších lékařských zákroků je kolonoskopie. Jedná se o zdlouhavý a nepříjemný proces. Lékaři svým pacientům doporučují, aby několik dní před testem drželi speciální dietu, a den před zákrokem je třeba vypít speciální roztok pro důkladné pročištění střeva. Samotná procedura trvá 30 až 60 minut, pacientovi jsou obvykle podávány léky na uvolnění. Následuje protažení dlouhé ohebné trubice vybavené videokamerou konečníkem do střev. Provádí se v případě dlouhodobých zažívacích potíží či výskytu krve ve stolici.
Kolonoskopie mizí ze světa
Mnoho lidí se s touto nepříjemností nyní může rozloučit. Alternativní technologie využívá pouze jednu velkou kapsli a mnoho senzorů umístěných na břiše. Senzory jsou následně připevněny k mobilnímu pásu. Před téměř čtyřmi lety se tato metoda začala používat v Brazílii. Nyní se postupně rozšiřuje do dalších laboratoří a diagnostických centrech po celém světě.
Program pro zdraví trávicího traktu společnosti Loyola Medicine je první svého druhu v Chicagu, který takovou metodu poskytuje. Pacient dostává malou bezdrátovou kameru uvnitř kapsle o velikosti vitaminu. Oproti trubici s kamerou je to rozhodně pro každého běžného pacienta přijatelnější.
Další funkce šetrné kapsle
Když ji pacient spolkne, kapsle projde střevem, pořídí tisíce snímků a přenese je do datového záznamníku omotaného kolem pasu pacienta. Navíc také analyzuje části trávicího traktu, ke kterým se klasická kolonoskopie nedostane. Jedná se hlavně o tenké střevo. Pacient po polknutí tobolky nesmí dvě hodiny nic pít a po 4 hodinách se doporučuje lehká svačina. Po osmi hodinách se pacient obvykle vrátí do nemocnice na kontrolu. Postup je následně ukončen.
Následující hodiny po procesu
Na závěr lékař analyzuje snímky stažené z datového sledovače. Jednorázová kapsle opustí tělo pacienta při příštím použití toalety. Po požití kapsle a do jejího vyloučení se pacientovi doporučuje, aby se nenacházel v blízkosti přístroje na magnetickou rezonanci. Celkově je kapslová endoskopie pohodlnější a méně bolestivá než tradiční kolonoskopie. Má samozřejmě i svá rizika. U lidí s typy stavů, které způsobují zúžení trávicího traktu, může dojít k uvíznutí kapsle. I přesto udělal tento pozoruhodný pokrok v medicíně díru do světa. A přinesl výhradně to dobré.
Jaký další pokrok v medicíně byste nejvíce uvítali?