Nadějná novinka Pfizeru snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na covid až o 89 %. Známe klinické výsledky

Společnost Pfizer plánuje poskytnout svá data Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv pro nouzové schválení „co nejdříve“. Přestala také nabírat lidi pro klinické zkoušky.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nové prášky proti covid-19 snižují hrozbu nutné hospitalizace nebo smrti o 89 %, pokud jsou podány během tří dnů po výskytu symptomů. Aspoň to nedávno uvedl Pfizer coby jejich výrobce. Antivirotikum Paxlovid bylo podáno v klinickém testu lidem s covidem, u kterých hrozilo výrazné riziko vážného průběhu onemocnění. Lék funguje na principu brzdění proteinu proteas, který koronavirus nutně potřebuje pro udržení své replikace.

Velmi pozitivní klinické výsledky

Lék účinkoval tak jasně a silně, že nezávislá kontrolní komise doporučila zkoušky ukončit, aby ho dostali i lidé v kontrolní placebo skupině. Pfizer má teď v plánu dodat data FDA agentuře, která může provést zrychlené schválení „co nejdříve“. To aspoň vyplývá z prohlášení farmaceutické společnosti. Na zkouškách se podílelo více jak 1 200 dospělých z USA i zahraničí s příznaky od velmi mírných až po vážnější.

iZdroj fotografie: Pxhere

Všichni z nich měli také nějaké další choroby nebo zdravotní problémy, které znamenaly riziko velmi vážného průběhu nemoci. Žádný z jedinců zároveň nebyl proti covid-19 nijak očkován. Každý z účastníků bral buď Paxlovid v kombinaci s ritovirem (lék proti HIV také z dílny Pfizeru), nebo placebo pilulku. Obojí jim bylo podáváno každých 12 hodin po dobu pěti dnů. Z 388 účastníků s Paxlovidem byli jen 3 hospitalizováni a žádný nezemřel.

Srovnání s placebo lékem

Na druhé straně z 385 lidí, kteří brali pouze placebo, bylo hospitalizováno 37 a 7 z nich následně zemřelo. Krom toho z 607 účastníků, kteří brali Paxlovid během 5 dnů od výskytu prvních symptomů, bylo hospitalizováno 6 osob a nezemřel nikdo. V placebo skupině o počtu 612 lidí jich skončilo v nemocnici 41 a zemřelo nakonec 10. Nežádoucí události měly u pokusného léku a placeba podobný průběh a většina z nich byla velmi mírná.

iZdroj fotografie: Pxhere

Nejde přitom rozhodně o první vývoj takového léku na covid 19. Agentura FDA momentálně vyhodnocuje léky Merck známý také jako molnupravir, který podle tvrzení výrobce redukuje riziko smrti a hospitalizace o polovinu. Tedy pokud je podán do 5 dnů od prvních symptomů. Zatím byl schválen pro použití ve Spojeném Království. Paxlovid je modifikací starého léku vyvinutého během SARS epidemie, nyní v podobě pilulky cílí na covid-19.

Na co nejvíc spoléháte při případné léčbě covidu?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články