Nová metoda zachrání vaše játra

Vysoké procento populace trpí jaterními problémy. 25 % populace v USA trpí stetoázou jater, tedy nadměrným usazováním tuku v játrech. Tato diagnóza často vede k fibróze anebo k selhání jater.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Vědci z americké MIT v čele s Michaelem Cimou vymysleli způsob, jak tuto diagnózu odhalit dříve, než způsobí nevratné poškození organismu. Způsob odhalení je neinvazní a založený na magnetické rezonanci.

Nadměrné usazování tuku v játrech velmi často vede k záněru, jaterní fibróze a zvýšenému počtu jizev na jaterních tkáních. Tyto příznaky navíc často provází nemoci jako:

  • Žloutenka
  • Jaterní cirhóza
  • V krajních případech selhání jater

Nové využití magnetické rezonance

Metoda amerických vědců spočívá ve využití magnetické rezonance. Jejím prostřednictvím vědci sledují průtok vody jaterní tkání. Játry se zvýšeným obsahem tuku protékají kapaliny pomaleji a díky tomu vědci odhalení vyšší hodnotu tuků.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nové postupy mohou pomáhat játrům

Na základě magnetického obrazu si vědci udělají představu o tom, co se děje ve vašich játrech. V současnosti toto poškození lékaři odhalili pouze biopsií. Jedná se ale o invazivní metodu, která navíc nevylučovala, že lékaři vzorek odeberou z nepoškozené části jater. Metoda kvůli tomu byla neprůkazná.

Krůček k přesnější diagnóze

V současnosti vědci testují metodu na laboratorních myších a rané testy ukazují překvapivé výsledky. Poškození jater fibrózou odhalí u 86 % případů, stetoázu testy odhalí dokonce u 92 % případů. Pro využití metody na lidech vědci potřebují navýšit hloubku magnetického obrazu, tedy prosvícení tkáně. Momentálně se dostanou zhruba 6 mm pod kůži.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Počítá se s využitím magnetické rezonance

Nová metoda využití magnetické rezonance pomůže především při prevenci jaterních onemocnění. Jaterní fibróza je nevratný proces a díky dřívějšímu odhalení dojde ke změnám jídelníčku a životního stylu a tím spojenému zpomalení nebo dokonce zastavení postupu nemoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články