Znáte to – přijde trapná chvilka a v tu ránu se náramně podobáte rajčeti. Nežádoucí reflex zčervenání se ale dá ovládat

Červenání v obličeji je poměrně běžný, ale málokdy příjemný jev. Jedná se o krátkodobý proces a každý by se s ním měl umět vypořádat. Není to vlastně nic těžkého.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Červenání je spontánní reakce, při které se někdy můžete cítit velmi nepříjemně. Je zvláštní, že tato reakce je pro lidi jedinečná a nedochází k ní jen tak. Jedná se výhradně o reakce na emocionální podněty, kvůli kterým máte běžně na obličeji ruměnec. Lidé, kteří jsou snadno vystresovaní nebo společensky úzkostní, se mohou červenat více než ostatní.

Jak to v těle probíhá?

K zarudnutí dochází, když sympatický nervový systém signalizuje nadledvinám, aby uvolnily hormon zvaný adrenalin. Ten ovlivňuje nervový systém a způsobuje, že se krevní cévy v kůži rozšiřují. Díky tomu se zvyšuje průtok krve, což ve výsledku vede k zarudnutí. To je obvykle dočasné, takže se vaše pokožka rychle vrátí do normálu.

Co způsobuje zarudnutí a jaké existují typy

Existuje mnoho důvodů, kvůli kterým vaše tváře zrudnou. Většinou se jedná o sociální interakce, které vyvolávají nejrůznější pocity a emoce. Jedná se výhradně o stres, vztek, rozpaky a úzkost. Pokud si potrpíte na alkohol, může i ten proměnit vaši pokožku do neobvyklého zbarvení. Zejména červené víno. Někteří nadšenci si libují v ochutnávání kořeněných jídel nebo si po ránu dají rádi dobrou kávu. Tyto typy červenání nezávislé na emocích nejsou tak hrozné, pokud tedy nepočítáme horečku nebo úpal na sluníčku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak to zvládnout?

I když zarudnutí může být těžké kontrolovat, jakmile začne, existuje několik věcí, které můžete vyzkoušet. Takovou bizarní metodou je smíření s tím, že se červenáte. Jednoduše zůstaňte v klidu a přečkejte to. Pokud se vám to nepodaří, tak vyhledejte chladnější prostředí nebo si dejte nějaký studený nápoj. Můžete dělat doma dechová cvičení nebo se prostě jenom vyhnout narušiteli vašeho komfortu.

Jak se s červenáním vypořádáváte vy?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články