Uvažujete o změně práce nebo rekvalifikaci? Tyhle profese budou v následujících letech největším tahounem. Slušná odměna vás nemine

Trh práce se neustále mění a změny přicházejí stále rychleji a svižněji. Změny v technologiích navíc způsobují profesní nepotřebnost.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Stále rychlejší technologický pokrok zasahuje zcela logicky i do trhu práce. Ale co to konkrétně znamená? Jak se tento nevyhnutelný proces promítne do potřeb pracovního trhu v následujících desítkách let? Taková leta 2025 – 2050 si nepochybně vyžádají mnoho profesí, které dnes ještě ani neexistují. S trochou vhledu lze ale předvídat aspoň trasy, kterými se pracovní trendy a požadavky budou ubírat.

Dnešní informace pro budoucnost

Nejspíš jediné nástroje, které máme pro budoucnost práce k dispozici, jsou zkušenosti z plynulých 10 let. Blízká budoucnost bude nepochybně potřebovat veškeré profese spojené s počítači. Tento segment je jistota od doby, kdy se informační technologie staly běžnou součástí života. Ve spojitosti s nimi – pro někoho překvapivě – neutuchá ani poptávka po zdravotní, hlavně psychické podpoře. Lidí hledajících pomoc psychiatrů zřejmě neubude.

iZdroj fotografie: Pixabay

To nás vede k segmentu, který vychází z opakujících se dějů v lidském životě. Lidé budou stále stonat, brát se, rozvádět a budou mít problémy v práci, škole i vztazích. Stejně tak bude stále existovat zneužívání, násilí, závislosti nebo traumata z minulosti. Tohle všechno bude nadále vyžadovat terapeuty, sociální pracovníky a další specialisty. S věděním toho, jak pomoci lidem při jejich běžných problémech, nemůžete sáhnout vedle.

Co svět světem stojí

Při pohledu zpět i do budoucna je jasná jedna věc. Mění se jen prostředky, lidské činností stále zůstávají. Kromě zmíněných dějů v životě člověka jsou stejné i procesy soukromého sektoru. Stále se bude stavět, stále se bude prodávat, stále se bude vyrábět. Adaptibilní marketingový specialista na výzkumy zákaznických preferencí a chování byl vždycky pokladem. A se stále novými kanály pro propagaci jeho role rozhodně nezmizí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zbožím digitální éry jsou informace a na ně navazující schopnost predikce, odhadu a rozboru. Jednoduché manuální činnosti mohou nahradit roboti, jenže ti budou vždycky do nějaké míry chybovat. Schopnost netypického přístupu, schopnost vykročení ze zajetých kolejí a vyřešení problémů je zatím vlastní pouze člověku. A už kolikrát nestačí myslet „outside the box“. Dneska je často potřeba zapomenout, že nějaká krabice existuje.

Zdroj: ToughNickel

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články