Nepřejídejte se, využijte pravidlo ruky. Její velikost vám ukáže, jaké množství jídla je pro vás optimální

Puntičkářské počítání zkonzumovaných kalorií je vyčerpávající. Internet je sice plný různých diet, ale ne všechny jsou efektivní. Vaším nejlepším rádcem je vaše ruka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hubnutí a správná strava jsou evergreenem módních trendů. Jenže pokud byste měli přesně dbát na každý přijatý a vydaný gram nebo kalorii, nejspíš neděláte celý den nic jiného. Na internetu je mnoho informací, ovšem jedna polovina pravidelně popírá tu druhou. Jedním z nejlepších pomocníků pro takovou situaci je vaše vlastní tělo, tedy konkrétně ruka. Právě její části mohou pomoci určit prostou věc – kolik toho máte vlastně sníst.

Návrat ke starým měrným jednotkám

Ve středověku měřili lidé na lokty a třeba palce přetrvaly dodnes. Lokty nás zajímat nebudou, ale dlaně, palce a další části ruky využijeme. Pro muže je obecně doporučeno, aby jejich jídlo na talíři nezabíralo více prostoru, než je obsah obou jejich dlaní včetně prstů. Pro ženy platí polovina, tedy plocha jedné dlaně s prsty. Porce proteinů, tedy ryby, kuřecí prsa nebo vejce, by měly zabírat prostor jedné dlaně bez prstů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ruka vám napoví i potřebné množství sacharidů. Porce chleba, rýže, cereálií nebo brambor by měla být velká jako předek sevřené pěsti, tedy zadní články prstů. Takhle do svého těla dostanete dostatek energie, aniž byste přibrali na váze. Mužům určí dvě sevřené pěsti množství těstovin, u žen platí opět poloviční verze, tedy ona jedna pěst. Sýra – jakkoli chutného – si dávejte na dva prsty. To je dostatek na správnou chuť bez vlivu na linii.

Tuků na špičku prstu, ovoce plné dlaně

Za běžného režimu nepotřebujeme příliš mnoho tuků. Horní článek vašeho ukazováku tak představuje přesně objem tuku, který denně potřebujete. Docela šikovné, ne? Naopak ovoce a zeleniny si poslužte dvěma plnými dlaněmi. Spojte dlaně do misky (platí pro muže) a dejte do nich mraženou, krájenou či čerstvou zeleninu a ovoce. U žen je to jedna dlaň – ano, opravdu tolik, kolik se vám do ní vejde. Pokud jde o smoothie, ideální dávka je 150 ml denně.

iZdroj fotografie: Pxhere

A ještě jednou poslouží konec prstu, konkrétně palce. Ten udává množství sladkostí, jako je čokoláda, zmrzlina nebo burákové máslo. Určitě moc chutnají, ale jako u tuku jich opravdu nepotřebujeme příliš. Jestli si během oběda či večeře dáváte dezert, stačí vám jeden o velikosti sevřené pěsti. Tyto jednoduché měrky vám udají správné množství a díky kombinaci dosáhnete potřebné pestrosti stravy. Tak dobrou chuť a taky figuru.

Snažíte se držet diety, nebo jíte, jak vás napadne?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články