„Jedna sklenka vína neuškodí.“ Tato obecně známá fáma vám může zadělat na život ohrožující problémy

Jeden z nejoblíbenějších nápojů napříč celou Českou republikou má i své stinné stránky. Jde o zvýšené riziko vzniku rakoviny, poruch srdečního svalu a další nebezpečí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatímco víno je vychvalováno díky svým přínosům pro zdraví srdce, často se opomíjí řada negativních účinků. Zodpovědný konzument alkoholu by však měl vědět, jaké zdravotní problémy mu hrozí a na co by si měl dávat pozor. I jedna sklenka vína denně může mít fatální následky, zvláště při dlouhodobé konzumaci.

Nebezpečí pro tělesné orgány 

O červeném víně se již dlouho říká, že prospívá kardiovaskulárnímu systému, zejména pokud jde o snížení krevního tlaku a rizika infarktu. Odborníci však tvrdí, že pravidelná konzumace vína může mít vážné vedlejší účinky na srdce. Může vést například k fibrilaci síní, což je typ rychlého, někdy nepravidelného srdečního tepu. Podle studie Dory Csengeri může i jedna sklenka denně u člověka zvýšit riziko fibrilace síní o 16 %.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dlouhodobá konzumace jakéhokoli druhu alkoholu, vína nevyjímaje, může vést k vážným problémům s játry, a to včetně cirhózy. Podle dat Evropské asociace pro studium jater z roku 2015 poskytnutých webu Science Daily může konzumace alkoholu, jedna sklenice denně u žen a až dvě sklenice denně u mužů, zvýšit riziko vzniku cirhózy o 11,13 %. 

Riziko rakoviny i zhoršení PMS

Zdá se, že i mírné pití zvyšuje riziko rakoviny prsu. Podle studie Mary Beth Terry zveřejněné v Annals of Epidemiology mohou jedna až dvě sklenky alkoholu denně zvýšit riziko rakoviny prsu o 30 až 50 %. Konzumace vína navíc zvyšuje i vznik rakoviny jazyka a jícnu. Podle studie Yoon Jin Choi je i pití jednoho vinného nápoje denně spojeno se zvýšeným rizikem rakoviny jícnu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Myslíte si, že sklenka vína je právě to, co pomůže zmírnit příznaky PMS? Právě naopak. Jedním z méně známých vedlejších účinků pití vína jsou „zhoršené příznaky premenstruačního syndromu a premenstruační dysforické poruchy, stejně jako potenciální změny cyklu“, tvrdí Ilene Ruhoy, členka rady Jetson Gut. Vliv na PMS může být způsoben hormonálními změnami plynoucími ze zánětu střeva v důsledku přímého vystavení alkoholu, ale také kvůli účinkům sloučenin alkoholu.

Jaké průměrné množství vína denně vypijete?

Zdroj: EASL, Dora Csengeri, Alcohol consumption, cardiac biomarkers, and risk of atrial fibrillation and adverse outcomes, 2021, ScinceDailyMary Beth Terry, Lifetime alcohol intake and breast cancer risk, 2006, Yoon Jin Choi, The relationship between drinking alcohol and esophageal, gastric or colorectal cancer: A nationwide population-based cohort study of South Korea, 2017, WeAreJetson, EatThis

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články