Je extrémně důležité spát se zavřenými dveřmi. Mezi 23:00 a 7:00 je ohrožení na bodu maxima

Lidé jsou zkrátka nepoučitelní. Kdo si přes noc nechává otevřené dveře, měl by co nejdříve procitnout, jinak se nedoplatí. Na skutečnost upozorňují i hasiči.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Polovina všech požárů vzniká mezi 23:00 a 7:00, tedy v době, kdy je člověk nejméně ostražitý a čas na to zakročit ve zmatku opravdu rychle ubývá. A přestože je uvedené zjištění poměrně znepokojivé, existuje něco, co můžete udělat, abyste zlepšili své šance na přežití v případě nehody„Před spaním stačí zavřít dveře ložnice, jelikož na tom může záviset váš život,“ tvrdí UL Firefighter Safety Research Institute. Během deseti let jejich výzkumu zjistili, že tento jednoduchý čin může kompletně změnit proces při domácím požáru.

Jedna zcela mylná teorie

Existuje komunita lidí, kteří si myslí, že čím více kyslíku oheň dostává, tím rychleji se šíří, takže zavřené dveře mohou poskytnout ochranu. Výzkumy to však vyvrací. Roli hraje hlavně to, že když vypukne peklo, teplotní rozdíl mezi místností s otevřenými dveřmi a místností se zavřenými dveřmi může dosáhnout téměř 500 °C. Níže uvedené video ukazuje, co se v tomto případě děje se dvěma ložnicemi vedle sebe, které se otevírají do planoucího obývacího pokoje.

Máte 3 minuty na to, abyste se dostali ven

Požáry domácností jsou dnes nebezpečnější než kdy jindy, což je způsobeno především vzestupem syntetických materiálů. Před dávnými časy měl člověk na útěk z domu postaveného z pravého dřeva a dalších přírodních materiálů zhruba 17 minut. V dnešní době se se však udávají pouhé tři minuty. K tomu se samozřejmě pojí i rychlé rozhodování a panika, která potřebný čas rapidně zkrátí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Domácnost se může v mžiku oka proměnit v peklo

John Drengenberg, bezpečnostní ředitel UL, zmiňuje, že syntetické materiály hoří rychle a při vyšší teplotě než cokoli jiného ve vašich domácnostech. Když se tedy vznítí například dekorativní polštář, oheň se bleskově přenese na sousední nábytek a za pouhé tři minuty už může olizovat strop. Jedná se o skutečně rychlý proces a je třeba rychle jednat.

Připravte si pohotovostní plán

Drengenberg doporučuje, abyste neztráceli čas zbytečným zíráním nebo snahou zachránit své svatební fotografie. Místo toho raději rychle utečte a zachraňte se. Je nutné také pravidelně kontrolovat stav požárního hlásiče a připravit v domácnosti nějaký plán případného útěku. Na závěr je nutné podotknout, že při útěku před požárem musíte za sebou zavírat, čímž zpomalíte expanzi ohně. Po bezpečném útěku samozřejmě upozorněte hasiče, aby zasáhli.

Hasili jste někdy požár, popř. jak jste postupovali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články