Spěte jako miminko. Pomocí jednoduchých kroků usnete raz dva a prospíte nerušeně celou noc. Nebudete věřit, že je už ráno

Spánek je pro naše tělo zcela nezbytný, zejména jeho regeneraci. Jenže ponocování a další špatné návyky dělají své.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Moderní doba lidský život lidí radikálně proměnila. A zdravý spánek je jedna ze složek, které jí do značné míry padly za oběť. Díky hektickému životnímu stylu, všudypřítomným digitálním technologiím i nedostatku pohybu je pro mnohé těch důležitých 8 hodin stále nedosažitelnější metou. Jenomže pokud si spánek dlouhodobě sabotujete, setkáte se nejspíš v budoucnu s mnoha dalšími horšími problémy. A půjdou odstranit ještě hůř.

Cesta ke zdravému odpočinku

Jedním z mizerných návyků je snaha usnout, když v hlavě pořád haraší všechny události konkrétního dne. Nejlepším lékem na tento problém je klidná večerní procházka, která lidskou mysl spolehlivě zklidní. Neberte si telefon, neberte si sluchátka, nestanovujte si ani konkrétní trasu. Prostě věnujte půl hodinky klidné chůzi sousedstvím nebo blízkým parkem. Pomůžete tak mozku přeřadit z plné aktivity na odpočinkový neutrál.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším bodem je pevný večerní návyk a hlavně odebírání se na lože v pevnou dobu. Když jezdíte každý den do práce stejnou cestou, děláte to už skoro bezmyšlenkovitě. Použijte totožnou metodu na odebírání se na lože a vaše mysl pozná, že je čas spánku. Pokud spíte na boku, zkuste spíš levý než pravý. Tělo se pak nachází v pozici, která usnadňuje zažívání a taky prospívá vašemu krevnímu oběhu.

Jasný výhled dalšího dne

Při moderním důrazu na produktivitu máte i v posteli sklony dumat o tom, co všechno potřebujete udělat další den. Stanovte si proto během večera v klidu tři priority, kterým se budete zítra věnovat. Při jasném cíli se na něj bude mozek soustředit a nebudou se vám toulat myšlenky. Nezdráhejte se před spaním zapojit meditaci, je to výborná možnost přechodu od času aktivního k tomu odpočinkovému. A vaše tělo to opět pozná.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejhorší pro spaní je předchozí zírání do monitoru. Mozek je totiž nabuzen a trvá mu poměrně dlouho, než efekt modrého světla vyprchá. Pravidlo je tudíž jednoduché – hodinu před spaním ani v posteli žádné monitory, tablety ani telefony. Pokud chcete něco před usnutím, je ideální knížka. Ale ta opravdu papírová, žádné čtečky a podobně. Odpojte se od jedniček a nul a uvidíte, že váš organismu to v delším horizontu velmi ocení.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články