Pandemie covid-19: Jaké by bylo být jediným člověkem na planetě, který je zcela imunní?

Celosvětová pandemie onemocnění COVID-19 kompletně změnila naše životy. Miliony infikovaných a tisíce mrtvých den co den. A uprostřed toho všeho jediný imunní člověk.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řekněme, že tím člověkem jste právě vy. Jak by někdo vlastně mohl být proti koronaviru skutečně imunní? Jak by vypadal život takového jedince? A mohl by to být způsob, jak pandemii konečně zastavit? Můžete bez problémů navštěvovat svoji rodinu, přátele a odložit roušky a všechny další ochranné pomůcky. Jenom prosíme, nepřestávejte si mýt ruce. Život by byl s takovou imunitou bezpochyby mnohem jednodušší.

Jediný člověk na celém světě

Před vším tím volným přístupem a neomezeným chováním je ovšem největší problém ověření takové případné imunity. Máme několik způsobů, jak zjistit přítomnost viru, ale ne imunitu vůči němu. Takže jak byste vlastně věděli, že jste imunní? V zásadě neexistuje nástroj, jak tento specifický stav zkontrolovat. Třeba jste úplně stejně náchylní, jen jste se s virem dosud nesetkali. Případně ho máte právě teď a pouze nevykazujete jakékoli symptomy.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jedním ze způsobů je antigenní test, který měří hladinu protilátek proti koronaviru. Protilátky jsou mikroskopičtí obránci našich těl proti čemukoli cizímu. Jedná se o proteiny, které detekují cizí viry a pak se na ně navážou a neutralizují je. Test by musel najít specifické protilátky, které blokují virus a nedovolí mu navázat se na jakékoli vaše buňky. Jakmile se ale schopnosti vaší imunity rozkřiknou, bude před vámi stát klíčové rozhodnutí, které změní váš život.

Pokusný králík v kruhu odborníků

Budete okamžitě žhavé téma mezi lékaři a dalšími odborníky. Instituce a farmaceutické společnosti napříč světem se budou prát o to, aby vás mohly podrobně zkoumat. Vaše krev, genetika a další tkáně budou ceněnou komoditou. Věnujete své tělo tomu, aby mohla být vyvinuta definitivní vakcína proti viru? Bude s vámi jednáno jako se zlatým dítětem výzkumu, nebo jako s poněkud větší laboratorní krysou?

iZdroj fotografie: Pxhere

Jestli zvolíte možnost odevzdat se vědě, nejspíš byste následně skončili v izolaci a nebyl by to jen výlet do normální ordinace. Byli byste drženi stranou jakékoli vnější populace, protože jakékoli vaše ohrožení by bylo ohromným rizikem. Vědci by potřebovali vzorky vaší kostní dřeně a krve, aby zjistili, co vás vlastně dělá imunními. Vaše krevní plasma by se dala využít na léčbu již nakažených a také na zastavení dalších infekcí.

Obrovská spousta faktorů k otestování

Byli byste podrobeni testování od hlavy až k patě. Roli by hrála jak vaše genetika, tak i životní styl. Mohla by to totiž být právě kombinace těchto složek, co vám dává tuto superschopnost. A vývoj vakcín může trvat celé roky, po které byste museli být nevyhnutelně cele k dispozici. S vaší pomocí by sice takový proces nejspíš hodně zrychlil, ale v konečném důsledku by to bylo opravdu hodně práce ve velmi krátkém čase.

iZdroj fotografie: Pxhere

Je to ovšem nakonec vaše tělo, a měli byste tudíž volbu tuto možnost odmítnout. Pak byste nejspíš strávili zbytek svých dní někde v klidu a míru. Lidé by vám to pravděpodobně vyčítali nebo se vás snažili přesvědčit. A na světě by nebyl nikdo jiný, koho by mohli takto obviňovat. Takže ať byste se rozhodli jakkoli – za předpokladu, že by se o vaší imunitě vědělo – nejspíš by se váš život drasticky změnil tak jako tak.

Jak byste se v takové situaci rozhodli? Unesli byste tlak?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články