Je nebezpečné vzbudit náměsíčného? Při nesprávném postupu můžeme ublížit sobě i druhému

Jedno z pěti dětí je náměsíčné pravidelně a skoro u poloviny se tento stav vyskytne alespoň občas. Jak stárneme, jde o situaci mnohem vzácnější.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V případě dospělé populace se náměsíčnost projevuje asi u 2,5 % lidí. Někteří náměsíční si představují, že utíkají před nějakým nebezpečím. Jiní například potichu a pečlivě prochází svoje skříně nebo zásuvky, jako kdyby pořád něco hledali. Některé děti sejdou do přízemí k rodičům a dívají se s nimi na televizi, dokud je opět neuloží. Kdokoli se s náměsíčností setkal, ví, že jde o velmi zvláštní stav, který zahrnuje jak spánek, tak i pohyb.

O co při náměsíčnosti jde

Vědci dosud přesně neurčili, jaké procesy v mozku dávají příkaz k náměsíčnosti, ovšem máme představu o tom, co se ve spánku děje. Během noci procházíme několika cykly, kdy se střídají tzv. NREM fáze (spíše klidný, hlubší spánek) a REM fáze (slabý spánek, často plný snů). Při náměsíčnosti není přechod mezi těmito fázemi plynulý, ale spíše skokový. Mozek v takovou chvíli vysílá do těla lehce zmatené signály.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nastává určitý paradox – mozek je dostatečně aktivní na to, aby se člověk pohyboval, ale ne natolik, aby se vzbudil. Výzkum mozkové aktivity náměsíčných lidí odhalil, že některé části jsou plně aktivní, další naprosto potichu. Z toho vychází, že náměsíčnost způsobuje nerovnováha mezi oběma stavy, bděním a spánkem. Každopádně představa, že náměsíční chodí s rukama dopředu jako zombie, je skutečně jen doménou kinematografie.

Rizika tohoto stavu

V reálné situaci má náměsíčný skelný výraz, protože jeho oči nevnímají, a je velmi těžké získat jeho pozornost. Tito lidé si nerozsvěcují světla, ale pohybují se v prostoru po paměti. Je také mýtem, že se nemohou během tohoto stavu zranit. Mohou snadno zakopnout, zvláště pokud se dostanou do neznámého prostředí. V extrémních případech vyjdou dveřmi z domu a pohybují se nekontrolovaně po ulici. Tyto situace jsou ovšem vzácné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Problém také nastane, pokud si v tomto stavu chce člověk například natočit sklenici vody. Operování po paměti může snadno skončit rozbitým sklem a následujícím zraněním. Pokud se vám podaří získat pozornost náměsíčného, můžete jej dezorientovat natolik, že ho to velmi rozruší. Nejlepší je nebudit jej, ale jemně nasměrovat zpátky na lůžko, aby si hlavně neublížil. Zůstane v hlubokém spánku a ráno si svou noční příhodu s největší pravděpodobností nebude pamatovat.

Zdroj: ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články