Překvapivý nález na arktickém větracím místě by nás mohl spojit s mimozemšťany. „Stále nevycházíme z údivu,“ říkají vědci

Hledání života mimo planetu Zemi je pro vědu dlouhodobým tématem. Výzkumníci studující podmořské oblasti přišli s novými poznatky ohledně možnosti existence takového života.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nový výzkum ukazuje, že odlehlé místo na Zemi má podmořskou aktivitu podobnou Saturnovu ledovému měsíci Enceladus. Nález nabízí novou příležitost, která může vědcům pomoci se připravit na budoucí vesmírné mise. Ty budou následně zkoumat možnosti života na světech s podpovrchovými oceány.

Místo s hydrotermálními průduchy

Mezinárodní tým výzkumníků objevil v roce 2014 v Arktidě místo s hydrotermálními průduchy zvané Aurora a v roce 2019 je znovu navštívil. Aurora, uzavřená zhruba 4 kilometry pod trvalou ledovou pokrývkou, patří mezi nejhlubší hydrotermální pole na Zemi. Není tedy divu, že vědci zjistili, že jde o přirozenou, nedotčenou laboratoř, která umožňuje studium geologie této oblasti. Zároveň zde lze zkoumat schopnost hostit hydrotermální průduchy po dlouhou dobu, což je důležitý aspekt pro to, aby v hlubinách ledem uvězněných oceánů vznikl život.

Existence života mimo Zemi?

Nejdůležitější objev je větrací místo pod ledem pokrytým oceánem, které je také skvělým místem pro studium organické syntézy,“ řekl vědec Chris German. K tomu se samozřejmě pojí i existence života a hledání života mimo Zemi. Pokud se tedy zmiňuje termín „Aurora“, jedná se o podmořskou horu, která se nachází na vrcholu Gakkelského hřebene. Ten tvoří divergentní tektonickou deskovou hranici. Avšak samotný hřeben mezi Grónskem a Sibiří se šíří extrémně pomalu.

Funkce hydrotermálního odvětrávání

Jak se desky rozšiřují, mořská voda prosakuje trhlinami v zemské kůře, kde ji spodní horké magma ohřívá na teploty až 400 °C. Teplo spouští chemické reakce, které odstraňují kyslík a další chemikálie z vody. To způsobí vystřelení zpět do oceánu ve formě znatelného oblaku. Odborněji se to nazývá hydrotermální odvětrávání.

iZdroj fotografie: OAR/National Undersea Research Program (NURP); NOAA

Podobný proces na Saturnu

Vědci se domnívají, že podobný proces se odehrává na některých ledových měsících, zejména na Saturnově měsíci Enceladus. Mise Cassini NASA, která zkoumala vzdálený systém v letech 2004 až 2017, zaznamenala výskyt oblaků vody tryskajících z ledové kůry jižní polokoule tohoto měsíce.

Hydrotermální pole plné bohatství

Studium takových oblaků na Auroře poskytuje pohled na několik zemských aspektů. Jedná se o analýzy zemské kůry, mechanismů, které dodávají minerály na mořské dno, a jak život začíná a přežívá v tak extrémních prostředích. Tým však zjistil, že hydrotermální pole Aurora obsahuje vysoké množství zlata, mědi a metanu. Tato poslední chemická látka je obzvláště vzrušujícím nálezem, protože sonda Cassini detekovala metan v oblacích z Enceladu. To potenciálně naznačuje podobné hlubokomořské hydrotermální průduchy.

iZdroj fotografie: Alfred Wegener Institute

Navzdory vysokým teplotám jsou oblasti kolem hydrotermálních průduchů považovány za jedno z míst, kde se objevil raný mikrobiální život na Zemi. Biologové objevili organismy, jako jsou krabi Yetti, obří vláknonošci a hlubokomořské mušle, kolem hydrotermálních průduchů ve východním Tichém oceánu.

Tajemství mořského dna

Tento výzkum přidává na rostoucím seznamu důvodů, proč jsou oceánské světy jako Enceladus jedny z nejvíce vzrušujících míst pro hledání života mimo Zemi. „Stále nevycházíme z údivu, jak rozmanité a nádherné je mořské dno,“ řekl German. „Pokaždé, když jdeme ven a prozkoumáváme jej, nalézáme stále nové a nové věci, jaké jsme nikdy předtím neviděli.“

Jak si představujete mimozemské civilizace?

Zdroj: Space
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články