Na obrázku se skrývá mnoho tváří. Ti nejlepší jich najdou 11, chce to ale vnímat detaily

Klíčem k rébusům tohoto typu je kromě plného soustředění také dovednost odfiltrovat všechny rušivé elementy. Jinak totiž velmi snadno vypadnete z koncentrace.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Lidská tvář je obrovská pokladnice zajímavostí. Krom toho náš mozek nenávidí nepravidelnost, a proto hledá tváře i tam, kde reálně nejsou. Tento jev se nazývá pareidolie a vděčíme mu za tváře v mracích, kouři, vodě nebo stromech. To samé platí pro zásuvky, domy nebo světla na ulici. Snažíte se před někým tvářit naštvaně nebo vesele? Dost možná to odhalí, protože váš výraz nebude symetrický. Takové jsou jen ty upřímné.

Falešný úsměv se dá snadno odhalit

Stejně jako máme dominantní ruku, existuje i dominantní nosní dírka. Vzduch skrze ni proudí více než přes druhou, na rozdíl od rukou se však mění každých několik hodin. Vědci se stále dohadují o tom, čemu tento jev vlastně slouží. Panuje ovšem názor, že to mozku pomáhá analyzovat různé pachy a taky je třídit. Teď se pozorně podívejte na snový obraz seskládaný z figur a dalších zvláštních prvků. Kolik tváří se na této kresbě doopravdy vyskytuje?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Už jsme zmínili symetrii upřímných výrazů tváře. Není to však jediný znak. Pokud se usmějete, otočí se koutky vašich úst nahoru. Jenže upřímný úsměv taky donutí vaše oční víčka k mhouření. A i když není těžké donutit ústa do falešného úsměvu, oči jsou zcela jiný případ. Ve skutečnosti je prakticky nemožné donutit tvář, aby takto přesně úsměv napodobila. Jakmile tedy tuto neshodu u někoho zachytíte, mějte se na pozoru, nemyslí to vážně.

Krásné důlky na tvářích a chybějící sval

Možná vás zajímalo, co vlastně způsobuje důlky na tvářích, které jsou u některých žen tak sexy. Jde o důsledek nepravidelného svalstva, konkrétně velkého lícního svalu. Při úsměvu se kůže v tomto místě natahuje a ukazuje mezeru v místě, kde by správně měl tento sval také být. To jsou ony důlky – prázdné místo, kde chybí jeden sval. Tvář pak obsahuje jeden zcela unikátní sval. Lidský jazyk je totiž jediná svalovina přichycená jen na jednom konci.

Jak stárneme, naše tvář se postupně zmenšuje a svrašťuje. Tohle zahrnuje i proces, kterému lidé říkají „ztráta dětského tuku“. Děti a miminka mají speciální vrstvy tuku, které sídlí právě ve tvářích. Dovolují jim lepší přisátí se během kojení, s pokročilým věkem je však tato tkáň už zbytečná. Následkem toho se postupně ztrácí, netýká se to ovšem jen tohoto tuku. Tento proces pokračuje po celý náš život, takže se postupně více ukazují lícní kosti.

Kus mozku odpovědný za tváře a uši jako čočka

Říkali jste si někdy, že určitou tvář nezapomenete, nebo si ji naopak nemůžete zapamatovat? Existuje jedna síť našeho mozku, která je přesně za tohle odpovědná. Jakmile je poškozena, lidé nedokáží rozeznat ani své nejbližší příbuzné. Lidský nos slouží kromě čichání ještě k mnoha dalším věcem. Chrání vstup do dýchacích cest a filtruje vzduch, který vstupuje dovnitř. Tápete-li stále v dnešním rébusu, tady máte veškeré tváře označené.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Ačkoli považujeme uši také za smyslový orgán, není tomu tak. Většina toho, co zpracovává zvuk, sídlí reálně hluboko v naší lebce. Uši poskytují především ochranu před vnějšími silami, zatímco jejich tvar funguje jako čočka. Zachytává vlnění z okolí a soustředí ho do jednoho proudu, který míří do ušního kanálku.

Kolik tváří jste celkem zachytili?

Zdroj: Depor
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články