V kavárně se důmyslně schovaly myši. Někteří jejich hledáním stráví i několik minut, všímavým stačí pár vteřin

Při slově „myš“ se člověku nevyhnutelně vybaví vousatý čenich, který zkoumá, kde by co sežral nebo alespoň ohlodal. K těmto hlodavcům se ale váže i mnoho zajímavostí.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Myší moč je fluorescentní a při použití UV světla ji jasně spatříte. Jakmile tedy chcete rozlišit skvrny od vašich domácích mazlíčků a těchto vetřelců, už víte, jak na to. Ačkoli si hodně lidí stále myslí, že myši mají rády sýr, je to spíš fikce než realita. Hlodavci mají dobře vyvinutý čich a k mnoha druhům sýra je vůbec nic nepřitahuje. Obecně upřednostňují spíše obilí, semena a dokonce i shnilé ovoce nebo zeleninu. Všechno před sýrem.

Lezci, plavci a skokani

Je třeba uvést, že myši nejsou tichá stvoření. Ustálená fráze tiše jako myška je tedy naprostým omylem. Zvukové projevy jsou problém hlavně tehdy, pokud tito hlodavci tráví čas ve vašich zdech nebo na půdě. To je pak prakticky nemožné ignorovat. Ke zdrojům potravy se totiž dostávají škrábáním, kousáním a navíc si staví hnízdečka. Nemluvě o „zpěvu“, když lákají samičku. Kolik myší dokážete najít na tomto obrázku dvou dam u stolku?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Myši dovedou neuvěřitelně dobře skákat, a to až do výšky téměř 50 centimetrů. Nevypadá to jako přílišná vzdálenost, vzhledem k jejich velikosti jde ale o působivý výkon. Krom toho jsou docela akrobati, vynikající lezci a také plavci. Jakmile tedy usoudíte, že je váš dům takto napaden, okamžitě uschovejte všechno, co podléhá zkáze. Kromě neúnavných jedlíků se v těchto hlodavcích skrývají také velmi pilní zloději.

Zloději s vlastní výrobou vitamínu

Ostatně samotné anglické slovo „mouse“ pochází ze sanskrtu, konkrétně z výrazu „mus“ znamenající „zloděj“. Dumali jste někdy nad tím, proč vlastně myši pronikají do vašeho obydlí? Protože kradou – potřebují vodu, jídlo, úkryt a hlavně teplo. Hledají zkrátka základní životní zdroje jako každý tvor na planetě. A lidská obydlí jsou pro ně velmi snadným terčem. Jsou jako malinkatí chamtiví a vytrvalí squatteři, kteří využívají naše zdroje zcela zdarma.

Nejspíš vás ale překvapí, že myši jsou schopné produkovat vitamín C. Ano, ten vitamín C, kterým se asi dopujete prášky nebo zeleninou. Tato schopnost vychází z jejich genů a hodně zvířat je v případě této látky samozásobiteli. Lidé ji bohužel nemají a musí si tak udržovat jeho hladinu externími zdroji. Výzkumy už ukázaly, že jakmile je v myších tento gen vypnut, velmi rychle ukazují jasné známky srdečních onemocnění. Ale hlavně je nejezte.

Množení myší geometrickou řadou

V závislosti na konkrétním druhu se životní dráha myší velmi liší. Myš domácí, tedy nejčastější druh napadající lidské příbytky, přežije za ideálních podmínek asi 2 roky. Jejich rozmnožování je velice rychlé, a z několika se zakrátko stane hejno. Průměrná samička vrhne mláďata každých 6–8 týdnů, jednotlivý vrh obsahuje 2–12 jedinců. Našli jste všechny myši na obrázku? Pokud tomu tak není, níže máte řešení.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Z předchozího plyne, že když máte co do činění byť s několika myšmi, za chvíli jich bude skutečný zástup. Ačkoli nejsou myši vyloženě noční tvorové, jsou v tomto čase nepopiratelně nejaktivnější. Vzhledem k našemu biorytmu je to totiž doba, kdy jim hrozí nejmenší nebezpečí odhalení a smrti. Spí ve svém hnízdě a obvykle ho opouštějí při hledání jídla, když jde slunce za obzor. Tehdy se nestřetnou tolik s lidmi ani jinými predátory.

Jak se doma zbavujete myší?

Zdroj: Alrabiya
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články