Na obrázku není jen jeden kůň, jak si mnozí myslí. Průměrný člověk najde 3, ti nejlepší dokonce 6

Koně jsou bezpochyby úžasná stvoření, která provází mnoho fascinujících skutečností. Bez ohledu na to, jak dlouho je znáte, vždycky vás umí nějak překvapit.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

„Nejkrásnější zvíře, zvíře pro rytíře, jmenuje se kůň. Važte si ho lidé, ať nám jich pár zbyde.“ Tohle zpívají v jedné v nejznámějších písní pánové Svěrák a Uhlíř. A mají pravdu, protože jde o krásná a zajímavá zvířata. Fascinovala vás někdy jejich schopnost spát vestoje? Dovedou odpočívat vestoje i vleže, protože jejich nohy mají zvláštní zamykací systém. Do REM fáze spánku se však dovedou dostat jen tehdy, pokud zrovna leží.

Zvířecí studnice zajímavých vlastností

Samci mají 40 zubů, tedy pokud jsou dospělí, což je asi od 5 let věku. Kobyly jen 36. V obou případech ale čelisti zabírají v jejich lebce více prostoru než samotný mozek zvířete. Nejdelší koňský ohon, alespoň podle Guinnessovy knihy rekordů, patřil kobyle z Kansasu jménem JJS Summer Breeze. Měřil 381 centimetrů a byl změřen 23. srpna roku 2007. Teď se pozorně podívejte na obrázek a zkuste najít všechny skryté koně kolem pláže.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kvůli silnému svalstvu kolem jícnu nedovedou koně zvracet a produkují obrovské množství slin. Podle momentálních odhadů je na světě na 60 milionů koní. Například v Austrálii se ovšem toto zvíře neobjevilo až do roku 1788, kdy sem dorazilo s prvními osadníky ze západu. Ti je využívali hlavně na farmách a k dalším pracím. Jen ti nejodolnější jedinci přežili cestu přes moře z Evropy a australští koně si stále drží reputaci silného druhu.

Mozek, krk a postupné bělání

Mozek koně váží asi 623 gramů, tedy polovinu toho, co lidský orgán. Koně nemají klíční kost, jejich ramena drží na kostře kruhem svalstva a vaziva. Nejstarší člen koňské rodiny, tedy první druh, byl Eohippus, který se na Zemi vyskytoval v době před 55 miliony let. Každý den vypijí koně aspoň 18 litrů vody. Lidé mají v uších jen tři svaly, zatímco koně dokonce 10. Nedovedou ovšem dýchat pusou, jsou toho schopni jen nosem.

Obvyklé tempo koňského cvalu je asi 43 kilometrů v hodině, nejrychlejší sprint byl ovšem 88 kilometrů v hodině. Existuje dokonce i strach z koní zvaný equinofobie. Domestikovaní koně se většinou dožívají 25–30 let věku. Po celém světě je jich pak 350 plemen. Jestli také obdivujete bělouše, vězte, že začínali jako mnohem tmavší. Po narození teprve postupně světlají až do krásného sněhového odstínu. Narodí se ovšem i jako téměř vraní.

Nejmenší kůň, řešení a zvláštní zákony

Nejmenším koňským plemenem na světě je Falabella, dorůstá výšky jen mezi 38–76 centimetry. Koně vidí v rozpětí 350 stupňů a jejich zrak má jen dvě malé slepé skvrny. Jedna je přímo před nimi a druhá přímo za nimi. S koni je také spojeno několik podivných zákonů. Například ve Wilburu ve Washingtonu nesmíte jezdit s „ošklivým koněm“. Pokud stále tápete v obrázku, tady je řešení, které ukazuje skrytá zvířata pro rytíře.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Když se zmíněného prohřešku dopustíte a chytne vás policie, hrozí vám pokuta ve výši až 300 dolarů (7 500 Kč). V New Yorku je proti zákonu otevírat v přítomnosti koně deštník. V Burnsu v Oregonu zase koně respektují natolik, že jsou – samozřejmě s majitelem – vpouštěni i do hostince. Jejich vstup je ovšem zpoplatněn, což má na starosti majitel.

Jak jste v tomto testu obstáli?

Zdroj: Libero
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články