Na historické kresbě se schovává osoba: Jen 1 % Čechů ji najde do 15 vteřin. Gratulujeme, pokud uspějete

Prohlédněte si pozorně tento obrázek oslíků táhnoucích vozík s keramickým nádobím a najděte na něm skrytou osobu dříve, než vám vyprší stanovený časový limit.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě
                   

Obrázkové hádanky jsou zábavným způsobem, jak otestovat své logické uvažování, schopnost soustředit se a další dovednosti. Přestože se na první pohled jedná o jednoduchou kresbu, ve skutečnosti je v ní více, než se zdá. Jen opravdu bystří a vnímaví jedinci si dokáží všimnout nepatrného detailu a najít na obrázku ukrytou osobu.

K čemu slouží obrázkové testy

Podobné úkoly se nejčastěji používají ve vzdělávání. Ve velké míře se s nimi setkáte v IQ testech. Své uplatnění mají ale taky ve zdravotnictví jako forma rehabilitace nebo při psychologickém sezení. Na jejich základě lze totiž poznat, jak lidský mozek funguje, a postupně některé jeho dovednosti vytrénovat. Nezřídka se používají i při výběrových řízení pro obsazení náročných pozic, kde jsou součástí psychotesty.

Kdo má skrytý intelekt, najde na obrázku klobouk na první pohled. Většina se ale musela zbaběle podívat na řešení

Tvorba obrázkových hádanek

Tyto testy bývají často prezentovány formou optické iluze, klamu, hlavolamu nebo hádanky. Pomocí různých geometrických tvarů, kontrastních barev, světla a stínů nebo drobných detailů se snaží váš mozek ošálit a odvést pozornost. Často dokáží vyvolat iluzi pohybu, daný předmět zvětšit či zmenšit nebo jej před vaším zrakem zcela ukrýt.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě

V tomto konkrétním případě se na nakresleném obrázku někde ukrývá osoba a vaším úkolem je ji najít dříve, než vám vyprší stanovený časový limit 15 vteřin. Díky tomu navíc zjistíte, jestli dokážete pracovat pod tlakem. Vaše schopnosti se vlivem časové tísně mohou zlepšit a zrychlit, nebo naopak zpomalit či zcela zastavit – vy tak úkol nedokážete vyřešit vůbec.

Řešení obrázkové hádanky

Pokud se vám podařilo osobu na obrázku najít, vypovídá to o vaší vysoké inteligenci a skvělém postřehu. Ani stanovený časový interval vás nedokázal rozhodit. Jestli vám hledání zabralo více času nebo stále ještě hledáte, podívejte se pozorně na spodní okraj mezi vozem a oslíky. Přesně tam totiž leží lidská tvář. Abyste své schopnosti vylepšili, rovnou začněte s dalším cvičením a pracujte na svých rozumových dovednostech.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě

Jak rychle se vám podařilo postavu na obrázku najít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články