Med je sice vynikající přírodní sladidlo vyráběné včelami, má však mnohem více využití. Ne nadarmo je tato potravina využívána už od dob starověku.
Jeho produkce je toliko věcí včel medonosných a těch, které postrádají žihadlo. Jde o jediné druhy, které medu produkují dostatek na to, aby se dal sbírat. Kolem této potraviny navíc panuje mnoho mýtů, zavádějících informací a polopravd. Dávejte tedy pozor, protože některé populární náhledy budou za chvíli vyvráceny. Týkají se tekutosti, barvy, možnosti jeho zkažení a dalších faktorů, které nás ovlivňují při konzumaci a použití v kuchyni.
Změny barvy, tekutosti a textury
Většina lidí považuje krystalizovaný med za zkažený, nic ovšem nemůže být dál od pravdy. Ztuhnutí medu je přirozený proces, který nastává při jeho dlouhodobém uchovávání. Dochází k němu při nasycení vody, což oddělí glukózu a vytvoří malé krystalické struktury. Čím více vody med obsahuje, tím pravděpodobněji krystalizuje. Podobný proces nastává při uchování v nízké teplotě. Nijak mu to ovšem neškodí a může být i nadále konzumován.
S tím souvisí také předpoklad, že med musí být vždycky tekutý a nikdy netuhne. Med má tři základní konzistence – krém, tekutinu a tuhou hmotu. V závislosti na konzistenci se dá použít různými způsoby, nikoli horšími. Med se nekazí a v poživatelné formě byl nalezen v hrobkách faraonů, kde se uchoval po 3 000 let. Přestože ani za tu dobu neztratil žádné svoje vlastnosti, chuť, textura i aroma nejspíš za tu dobu nějakých změn doznaly.
Hon za jedinou konkrétní barvou
Dalším populárním mýtem je, že med musí mít určitou barvu. Problém je, že na ni neexistuje žádná zákonitost, žádný přesný postup a není ani jeden jediný typ medu. Jeho zrod totiž ovlivňuje mnoho faktorů jako teplota, počasí, lokalita a také roční období. Z toho nevyhnutelně plyne široké spektrum medů, se kterými se lze setkat. Můžete tak narazit na skoro bílý nebo velmi světlý až po tmavé odstíny zlaté a hnědé.
Výběr pak závisí čistě na vašem vkusu a požadovaných vlastnostech. Čirý med je bohatý na vitamin A, je výborným zdrojem energie a má velmi blahodárný vliv na regeneraci celého organismu. Tmavý med má zase mnoho antibakteriálních účinků, navíc je bohatý na četné minerály jako železo, fosfor a hořčík. Vždy pak obsahuje antioxidanty pro správnou funkci mozku a mnoho glukózy. Proto je perfektním přírodním zdrojem energie.
Nakopnutí organismu a zlepšení imunity
Energie pocházející z medu se dá přirovnat k té z kávy, vydrží však mnohem déle. Mnoho studií se také shoduje na tom, že jde o zdravou alternativu k přírodním i umělým sladidlům. Med je obecně mnohem sladší, a proto je ho potřeba mnohem méně pro stejný efekt. Nejde ovšem jen o sladidlo, ale i potravinu s mnoha zdravotními účinky. Už jedna lžička medu denně radikálně posiluje celý imunitní systém, protože zvyšuje produkci buněk.
Pro udržení všech klíčových vlastností je potřeba ho správně uchovávat. Ideálně v hermeticky uzavřené sklenici na suchém místě v pokojové teplotě. Dbejte na absenci přílišné vlhkosti a také přímého slunečního světla. A tajemství jeho výdrže? Tkví v enzymu, který se nachází ve včelím žaludku. Ten brání růstu bakterií, které by změnily nektar na kyselinu glukonovou a peroxid vodíku. Takhle skutečně vydrží celé věky.
Na co používáte med nejraději a jaký typ máte v oblibě?