4 důvody, proč byste si neměli ve sprše mýt obličej. Proud vody může způsobit více škody než užitku a na staří přidat až 10 let

Ačkoli osvěžující opláchnutí obličeje přímo ve sprše dává zdánlivě smysl, kůže vám za něj moc poděkovat nemusí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na rozdíl od dalších částí našeho těla je totiž právě kůže na obličeji mnohem citlivější. Takže pokud si neužíváte pravidelně studenou sprchu, přímému vystavení obličeje proudu horké vody se příště raději vyhněte. Pokud navíc trpíte některými kožními neduhy, právě horká voda může jejich stav spíš zhoršit. Pravidelný rituál, který považujeme za součást hygieny, je možná tím, co stojí mezi vámi a vytouženou zdravou kůží.

Horší akné a jiný odstín kůže

Naše kůže se – stejně jako vlasy – přirozeně mastí. Pokud na kůži ovšem útočí příliš vnějších umělých vlivů, tyto přirozené složky mohou být snadno odstraněny. A právě horká voda takto působí, nota bene pokud je vaše kůže už tak vysušená. Máte-li například pupínky a ještě na takto narušenou kůži přidáte umělé zvlhčovače, v zásadě situaci jen zhoršujete. Zkuste jí dát naopak nějakou dobu „oddech“, aby si obnovila svou přirozenou rovnováhu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kromě zhoršených pupínků si můžete všimnout také lehce zarudlých místo, většinou na tvářích. Horká voda, která na kůži působí, totiž vede k roztažení podkožních cév. Ty pak tlačí na jemňoučké vlásečnice přímo ve tvářích a vzniká kuperóza či růžovka. Jedná se o velmi časté kožní onemocnění, kdy jsou zarudlé části také velmi citlivé na dotek. Z tváří se může neduh rozšířit i na oko a způsobit ječná zrna nebo zánět spojivek.

Obecná citlivost a dřívější vrásky

Když se zapomenete ve vaně, určitě jste si všimli tzv. varhánků na prstech. Kůže se zkroutí a vypadá jako vyfouknutá vodní matrace. Horká voda z kůže odstraňuje přirozenou vlhkost a poškozuje její ochrannou vrstvu. A ve sprše k tomu dochází právě na obličeji, což může vést i k předčasným vráskám, pokud je takové horké lázni obličej vystaven pravidelně. Zmíněná ochranná vrstva udržuje vlhkost přímo v kůži, a pokud chybí, naše pokožka stárne celkově mnohem rychleji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I když máte normální kůži, která netrpí žádnými neduhy, přímý proud vody při sprše jí rozhodně neprospěje. Postupem času si můžete všimnout zvýšené citlivosti po celém obličeji, suchosti a také svědění. Pokud si pěstujete vousy, může být narušená pokožka také živnou půdou pro kvasinkové infekce. Ty vytváří například šupinky působící dojmem plísně. Někdy mohou zasahovat tak hluboko, že po jejich odstranění kůže lehce krvácí.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články