První vlna mRNA vakcín proti chřipce, na bázi očkování proti covidu, byla aplikována. Co to znamená pro zbytek společnosti?

Skupina lidí dostala první várku vakcíny proti chřipce od společnosti Moderna. Počínající studie má prověřit její účinnost.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Výrobce vakcín, společnost Moderna, oznámila počátkem července podání první dávky vakcíny proti sezónní chřipce. Vybraná skupina lidí dostala vakcínu v rámci časné fáze studie, která má ověřit reálnou efektivitu produktu. Celosvětový úspěch vakcín společností Pfizer/BionTech a Moderna zaměřených proti covidu-19 ukázal vynikající potenciál mRNA vakcín. Silnou stránkou je hlavně adaptovatelnost na konkrétní typy nemocí.

Potenciál nové éry vakcín

Firma BionTech se již pustila do klinických studií, které testují použití této technologie na některé druhy rakoviny. Paralelně s tím se Moderna pustila nejen do sezónní chřipky. Cílem je totiž tzv. kombinované očkování, které má obsáhnout jak chřipku, tak i imunitu vůči covidu-19 a tzv. respiračnímu syncytiálnímu viru neboli RSV. Právě ten je odpovědný za těžká respirační onemocnění hlavně v oblasti pediatrie.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kvůli tomuto viru trpí předškolní děti pneumoniemi, bronchitidou a dalšími nemocemi s velmi těžkým průběhem. Během těchto klinických zkoušek chce Moderna najít co nejúčinnější kombinaci antigenů pro použití ve vakcíně. Předchozí fáze a laboratorní testy ukazují, že by vakcíny Moderny mohly mít účinnost přesahující 90 %. Jednalo by se o výrazný skok, protože efektivita dnes užívaných chřipkových vakcín je v rozmezí 40–60 %.

Slibné začátky nových modelů

Testování vakcíny proti sezónní chřipce je teprve na počátku svého běhu a bude zahrnovat asi 180 zdravých dospělých nad 18 let věku. Vakcína je navržena stejným způsobem jako ta použitá proti covidu-19. Mediátorová RNA tedy přenáší návod pro tvorbu proteinů z jedné buňky do druhé. Tímto postupem může vakcína naučit tělo bojovat s virem, se kterým organismus samotný ještě nikdy nepřišel reálně do kontaktu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se vakcíny ukáží jako skutečně účinné, bude to znamenat vysokou flexibilitu výrobců v boji s konkrétními chorobami. Vakcíny na mRNA principu je možné velmi rychle nastavit na konkrétní mutace respiračních virů. Cílem firmy je proto to, aby byla v budoucnu schopna pružně reagovat na nové mutace a vyrobit vakcínu proti těm nejkomplikovanějším respiračním virům. Ideálně ve formě pouze jedné dávky.

Zdroj: CT24, Moderna, Axios

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články