Jen 3 % lidí dokážou mezi 70 motýly najít jednoho, který se liší. Patříte mezi nadprůměrně inteligentní Čechy?

Motýli jsou nádherní tvorové. Většině lidí minimálně vykouzlí úsměv na tváři a děti kolem nich nadšeně poskakují, když je prohání. V této skupině se jeden odlišuje.

i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

Tento pestrobarevný létající hmyz je tu s námi už od dob dinosaurů. A například v Japonsku jsou dva motýli poletující kolem sebe znamením manželského štěstí. Jejich oči se skládají z 18 000 zcela samostatných zrakových jednotek. To poskytuje i řadu velmi užitečných funkcí. Motýl je totiž schopen vnímat i ten nejjemnější pohyb v okolí a ihned určit i jeho vzdálenost. Kvůli tomu ovšem nemusí vůbec pohnout hlavou, protože jeho zorné pole je téměř 360 stupňů.

Drobná zkáza pro dinosaury?

Protože tento hmyz nedokáže regulovat vlastní tělesnou teplotu, tráví některé druhy zimu ve stavu hibernace. Další se zase vydávají do teplých krajin. Takový monarcha stěhovavý se každý rok pouští na pouť dlouhou 5 000 kilometrů. Vede ze Severní Ameriky až do Mexika, trvá celkem 3 měsíce a žádný jiný motýl není takto dlouhé migrace schopen. Který z motýlů v této skupině se odlišuje od ostatních? Zaměřte svou pozornost na obrázek a identifikujte vetřelce.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Podle jedné z teorií stojí motýli i za vyhynutím dinosaurů. Obří apetit čistě býložravých housenek měl totiž velkým býložravým ještěrům přivodit hladomor. To znamenalo málo potravy pro ty masožravé a jejich postupné vymření. Skoro všichni motýli se chovají zcela tiše. Jedinou výjimkou je lišaj smrtihlav. Pokud je tento ponurý motýl ohrožen, vydává krátké pisklavé zvuky. Připomíná tak myš a umí to díky vzduchovým vakům, které střídavě vypouští a zase je nafukuje.

Pro toho, kdo má dobře vyvinutý cit pro detail, to bude hračka: Mezi studenty se ukrývají 3 sovy

Nejlepší solární panely

Výrobci a vynálezci solárních panelů se dost možná inspirovali právě u tohoto krásného hmyzu. Motýli křídla totiž fungují jako miniaturní sluneční kolektory. Právě proto se motýli tak rádi vyhřívají na slunci. Jejich křídla ovšem dovedou sílu slunce pohltit a využít až 17krát lépe než nejlepší námi vyrobené kusy. Jak je vidět, máme se ještě co učit. Pak se motýli soustředí hlavně na opylování květin a jsou největšími opylovači hned po včelách.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Sosák jim totiž umožňuje proniknout i do trubkovitých a jinak složitých květů, kam se jiný hmyz nemá vůbec šanci dostat. Nalézt mezi tolika barevnými motýly jednoho odlišného není vůbec jednoduché, s tímto úkolem se poperou jen opravdu pozorní jedinci. Naštěstí cit pro detail a všímavost se dají vytrénovat, stačí pravidelně provádět podobná cvičení.

Jak se vám v rébusu dařilo?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články