Co způsobuje husí kůži a co se v tu chvíli děje s tělem? Záhada rozluštěna

Husí kůže v zásadě znamená, že svaly ovládající chloupky na rukách způsobí jejich vzpřímení, takže kůže vypadá hrbolatě.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

To, čemu lidově říkáme husí kůže, se odborně jmenuje piloerekce. Svalstvo chloupků patří mezi hladké, tedy nejde ovládat vůlí, na rozdíl od svalstva příčně pruhovaného. To se vyskytuje na kostře a tvoří ty svaly, které denně používáme. Z tohoto důvodu nemůžeme ovlivnit, kdy „husinu“, jak se tomuto jevu lidově říká, dostaneme. Není ovšem od věci se na ni podívat trochu podrobněji.

Když nás trochu zamrazí

Čistě mechanicky se piloerekce dostavuje, když se stáhne hladká svalovina ovládající jemné chloupky na rukou. Tam, kde jsou chloupky opravdu jemné, si jich člověk běžně vůbec nevšímá, vnímá pouze jejich vzpřímení. V takovém stavu vypadají natekle a zdají se větší než normálně. Za samotným jevem může stát několik faktorů, z nichž prvním je změna teploty. Husí kůže nastává při vystavení odhalené kůže chladu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je to proto, že vzpřímení chlupů hraje klíčovou roli při termoregulační funkci našeho těla. Protože náš mozek nerozeznává představy a skutečnost, může k piloerekci dojít i při pouhém pomyšlení na chlad, například při filmové scéně. Dalším momentem jsou změny teploty těla například během nemoci. Tehdy se naše tělo ve vlnách zahřívá a ochlazuje, na což chloupky reagují jako na teplotní podnět.

Emoce, stres a neovlivnitelnost

Během silných emočních stavů může tělo snadno vypustit hormony, které – kromě jiného – způsobí právě husí kůži. Jedním z nich je adrenalin, který je vylučován prakticky během všech stresových situací. Proto máme husí kůži poměrně běžně při napínavých filmech, hororech nebo jakkoli nepříjemných okamžicích. Husí kůže je tak vnějším projevem těla v situacích, na které se organismus adaptuje vnitřní sekrecí hormonů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vědci se shodují, že za běžných podmínek nelze husí kůži jako projev těla ovlivnit. Existují nicméně sporé záznamy o lidech, kteří dokázali i toto hladké svalstvo do nějaké míry kontrolovat. Zajímavé je, že právě husí kůže je také součástí posmrtného stavu, tedy ztuhlosti rigor mortis. Dochází k ní kvůli posmrtnému usazování laktózy ve svalovině.

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články