Ne každý prokáže smysl pro logické uvažování a všímavosti v jednom: Na obrázku je 5 chyb

Zrcadlová bludiště a další atrakce dovedou poměrně slušně klamat. Proto na následujícím obrázku nenaleťte na první dojem. Pátrejte po logických nesmyslech.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Zrcadla se stala natolik běžnou součástí našeho života, že už je prakticky ani nevnímáme. Maximálně se pozastavíme nad tím, když se zrcadlově projeví nějaký atypický povrch. Například ve starověku ale umělá zrcadla vůbec neexistovala, tehdy používali lidé výlučně vodní hladinu. Samozřejmě si doma stavěli malá jezírka nebo fontánky. Teprve kolem roku 6000 před Kristem se tohle začalo měnit a přišlo dobře leštěné sklo.

Odrážení světla, zvuku a monitoring Měsíce

Zrcadla máme spojená se světlem, respektive obrazem. Pravdou však je, že tento povrch odráží stejně tak dobře i zvuky. Takovým zrcadlům se říká akustická zrcadla. Ještě před vynálezem radaru byla používána během 2. světové války především k zachycení zvuků od nepřátelských strojů. Teď si pozorně prohlédněte obrázek několika lidí, kteří se nastavují zrcadlům na stěně sálu. Kde všude odrazy a další věci neodpovídají realitě?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Zrcadla se dají najít i na Měsíci, kde je dokonce formace zrcadel a laserů. Pomocí teleskopů na Zemi se pak měří vzdálenost Měsíce. Protože nás obíhá po elipse, nikoli v dokonalém kruhu, je takové zařízení velmi přínosné. Kromě světla dovedou zrcadla odrážet i hmotu. Jedná se o tzv. atomová zrcadla. Používají elektromagnetické pole, které odráží neutrální atomy. Takové zařízení je použito k uvěznění pomalých atomů nebo zaměřování.

Zkuste si sklony k halucinacím

Nyní jedna trochu děsivá skutečnost. Několik výzkumů narazilo na to, že zrcadla dovedou způsobovat lidem halucinace. Hodně lidí totiž prohlásilo, že pokud sedíte v zatemněném pokoji necelý metr od zrcadla a zíráte na svůj odraz 10 minut, mohou se projevit právě halucinace. Způsobují to drobné odchylky, které se uvnitř odrazu vyvíjejí. Někteří „svědci“ uváděli spatření jiných lidských tváří, někdo viděl dokonce tváře zvířecí.

Zrcadla v dnešní podobě byla vyvinuta v Německu asi před 200 lety. Má je na svědomí chemik Justus Von Liebig a stalo se tak roku 1835. Tehdy zjistil, že při aplikaci tenké vrstvy stříbra na naprosto čisté sklo vzniká odrazová plocha. Znáte přísloví, že rozbité zrcadlo znamená neštěstí? Tato pověra pochází už od Římanů. Podle nich je tak rozbito tělo i duše, kterým trvá plná obnova 7 let. Proto 7 let neštěstí, dokud nedojde k nápravě.

Která zvířata reagují na svůj odraz a co upíři?

V zrcadle se poznají lidé, a dokonce i některé zvířecí druhy. Podle několika studií to neplatí u koček, protože jim u odrazu chybí pach. Projevuje se to však u delfínů, slonů, šimpanzů, a dokonce i strak. Každé z těchto zvířat se při výzkumu dovedlo poznat v zrcadle a na svůj odraz jasně reagovalo. Když se podíváte ještě jednou na zrcadla v sále s lidmi, nějaký problém je u každého z nich. Nejmarkantnější je ovšem ruka, která z jednoho vylézá.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

V populární kultuře je zrcadlo spojeno hlavně s upíry a tím, že v něm nejsou vidět. V dnešních by s tím ale neměli problém. Kdysi se totiž jako podklad zrcadel užívalo stříbro, které je považováno za jeden z nejčistších kovů. Ale protože upíři nemají duši, nedokáže je zachytit. Nicméně moderní zrcadla už využívají tenkou vrstvu hliníku, kterému žádné magické vlastnosti připisovány nejsou. Takže by s ním upíři neměli mít žádný problém.

Jak jste si v rébusu vedli?

Zdroj: LaVanguardia
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články