Chybu na tomto obrázku by nenašel pouze hlupák. Dokážete za 10 sekund určit, co na obrázku nedává smysl?

Asi se už nikdy nedozvíme, kdy, kde a jak vzlétl k nebi první balon ani čím byl vlastně naplněn. Na obrázku se nachází jeden logický nesmysl, pokuste se ho odhalit.

i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

Do své výzbroje balony zařadil slavný vojevůdce Alexandr Veliký nebo Čingischán. V 16. století byly provedeny lety v Portugalsku. Historie však tento typ prostředku bere na vědomí až od 6. června 1783. Tehdy byl totiž zaznamenán úspěšný pokus bratrů Montgolfierových s horkovzdušným balonem. Proč ale vlastně horkovzdušný? Protože krom tohoto typu existují i plynové balony. Pak ještě vzducholodě, což jsou vlastně balony vybavené motorem.

Je libo trochu horkého vzduchu?

Princip letu balonem je podobný jako u lodi, jen v opačném gardu. Jde o využití Archimedova zákona. Podle Němců balon pluje, tudíž existují výrazy jako vzduchoplavba, vzduchoplavec a vzducholoď. Buď je uvnitř plyn lehčí než vzduch (tedy vodík, helium, zemní plyn, svítiplyn), nebo vzduch zahřátý nad 100 stupňů Celsia. Ten se totiž roztáhne natolik, že jeho hmotnost klesne asi o 2 třetiny. Ten měl však k praktickému použití trnitou cestu. Co je na tomto obrázku za nesmysl?

iZdroj fotografie: Barletta Web

Hlavní potíž spočívala přirozeně ve zvládnutí ohně, který je dobrý sluha, ale velmi špatný pán. Kromě dostatečně použitelného a současně bezpečného technického řešení se nedařilo najít ani vhodné palivo. K průlomu došlo až v 60. letech, do té doby byly tyto balony jen na úrovni pokusů. Plynové na tom byly mnohem lépe. Mají jednoduchou konstrukci a více jak dvě století dovolovaly dosti bezpečný provoz. Z Francie se tak celkem rychle rozšířily do zbytku Evropy.

Jak se dostaly až nahoru?

S rozmachem letecké dopravy to vypadalo, že jsou tato zařízení odsouzena k potupnému zániku. Tehdy však přišel August Piccard s tím, že je vyšle do stratosféry, tedy výšek víc jak 15 km nad mořem. Příprava mu zabrala cca 2 roky, na podzim 1931 pak odstartoval balon z továrny na balony v Augsburgu. Vědci se tak dostali téměř do 16 kilometrů, na což reagovali Sověti s 22 kilometry. Stále tápete? Modrý balon nemá dolní otvor.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Hozenou rukavici museli zvednout Američané, takže došlo k závodům. Nakonec dosáhli výšky 27 500 metrů, což už SSSR nepřekonal. Podařilo se vám dostatečně zapojit logiku a cit pro detail a odhalili jste nesmysl na obrázku? Pak se řadíte mezi velmi inteligentní jedince. Jestliže vám nelogická konstrukce modrého balonu unikla, můžete zkusit procvičovat svou bystrost a pozornost dalšími hádankami, výsledky se brzy dostaví.

Za jak dlouho jste na nesmysl přišli?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články