Neuvěřitelný příběh 1. holčičích šesterčat na světě: Šance, že se vůbec narodí živé, byla 1 ku 104 miliardám

Odrodit dítě je samo o sobě velký zázrak. Ovšem rodit 6 dětí najednou chce nejen pevnou vůli, ale i velikou víru, že vše dobře dopadne.

i Zdroj fotografie: S vědomím Janet a Graham Walton
                   

Janet Walton se se svým manželem snažila otěhotnět již delší dobu. Pak se však Liverpool stal místem naprosto jedinečné události, která dodnes nemá obdoby. Janet se vypravila na normální ultrazvuk, všimla si ale dvou rozdílů. Vyšetření trvalo déle a doktorův výraz se během něj změnil. Na její otázku odvětil, že je všechno v pořádku a vypadá to, že čeká dvojčata. Byl to celkově 13. pokus obou manželů o početí za posledních 5 let.

Nadšení a poté silné obavy

Jenže doktorův výraz se změnil znova a pak si přizval několik kolegů. Když se vyděšená Janet znovu zeptala, slyšela neuvěřitelnou větu: „Budete mít šest dětí.“ Šance, že takové těhotenství proběhne v pořádku, je 1 ku 104 miliardám. Tedy asi jako postavit jediného člověka proti 14násobné populaci planety. Jako nastávající matka šesterčat se však Janet cítila podivuhodně klidná. Uvnitř zkrátka věřila, že její děti budou v pořádku. I po 35 letech je při líčení událostí stále nadšená.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během osudného ultrazvuku byla v 8. týdnu těhotenství a následně ji přijali do nemocnice, kde zůstala až do porodu. Šesterčata jsou sama o sobě extrémně vzácná, tehdy se vědělo jen o 2 případech. Veškerý personál, který tuto situaci zažil poprvé, byl naprosto v šoku. Janet se předtím právě vrátila z dovolené, opálená a zdravá. Najednou byly všude kolem starší ženy čekající na operace a šeptaly si za jejími zády: „Hele, to je ta, která čeká šesterčata.“

Klidná maminka a nervózní lékaři

Prvním kritickým mezník byl 23. týden. Pokud by se těhotenství udrželo přes tuto dobu, měly by děti šanci přežít. Janet tehdy cítila, jak kopou, a skutečně je donosila, dokonce do 31. týdne. Existoval však předpoklad, že všechna miminka nepřežijí. V den samotného porodu císařským řezem zůstávala Janet klidná, ale lékaři byli ve stresu z náročné operace. Když se žena probrala, zeptala se jen: „Jsou naživu?“ Děti byly naživu, a co víc, maminku čekalo další překvapení – narodilo se hned šest holčiček o váze 1,6 kg.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Uběhly kritické dva dny a bylo jasné, že jde o první dívky na světě, které přežily porod šesterčat. Novináři je pro pohodlí číslovali, což se stálo rodinným vtipem. Janet kvůli hospitalizaci neabsolvovala žádné kurzy pro nastávající maminky, s manželem tak naprosto netušili, co dělat. Zvláště, když domů přijde 6 dcer. Jejich život se změnil v pár hodin nočního spánku a nekonečný cyklus kojeneckých lahví a plen. Spotřebovali ohromných 11 000 plen za rok.

Jeden velký kolotoč činností

Když Janet skončila mateřská, musel se rodičem na plný úvazek stát tatínek Graham, jinak výtvarník a dekoratér. Podporu poskytly i místní úřady, které najaly zdravotní sestry. Výchova šestice nebyla jednoduchá, Janet ale uměla věci perfektně a přirozeně organizovat. Dcery se objevovaly ve zprávách a někdy hrály v reklamách, což rodině finančně pomáhalo. Janet jim nikdy nenutila stejné oblečení a i školní uniformy „vybavila“ různými sponkami a barevnými ponožkami pro volný výběr.

Velmi vyčerpávající byly třídní schůzky a Janet si musela pečlivě zapisovat rozhovory s učiteli. Až na nejstarší Hannah bydlí všechny dcery pár minut jízdy od rodičů. Jak dospívaly, chápaly, jak náročná jejich výchova byla. „Mám jedno dítě a mám dost, nedovedu si představit péči o šest, jak to měla matka. O to víc ji obdivuju a dodnes si jí vážím,“ říká Sarah. Janet je naopak ráda, že má dosud jen jednu vnučku – péče o jedno dítě je podle ní zábava.

Kolik vícerčat ve svém okolí znáte?

Zdroj: Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články