Dovede cibule zasunutá v ponožce vyléčit chřipku či nachlazení? Tento lidový recept využívají lidé po staletí

Umístění cibule do ponožky může znít divně, někteří lidé ale přísahají, že je to lék na mnoho infekcí, jako je nachlazení nebo chřipka. Postup má být veskrze jednoduchý.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle lidového receptu vám při nachlazení nebo chřipce pomůže následující krok. Ukrojte kulatý plátek bílé nebo červené cibule, přitiskněte zespodu na chodidla a následně si oblékněte ponožky. Nechte si je na noc a ráno, až se vzbudíte, nebude po nemoci ani památky. Podle National Onion Association se původ tohoto receptu dá vysledovat až do roku 1500. Tehdy se kolem domů pokládaly hrníčky s cibulí jako ochrana proti dýmějovému moru.

Cibule jako zázračný všelék

V tehdejších dobách lidé věřili, že se nemoci všeho druhu šíří škodlivým vzduchem. Teorie miasmy byla od té doby nahrazena teorií bacilů podloženou důkazy. Obecná myšlenka na vložení cibule do ponožek může také pocházet z lékařských praktik staré Číny. Konkrétně z reflexní terapie chodidel. Nervy chodidel byly centrem zájmu východní medicíny tisíce let. Mělo se totiž jednat o přístupové body k vnitřním orgánům těla.

Cibule jsou bohaté na sloučeniny síry, což jim také dává jejich výraznou a pronikavou vůni. Podle folklóru tyto sloučeniny proniknou při přiložení na chodidlo do těla. Následně zabijí viry a bakterie a také pročistí krev. Zdroje s takovými tvrzeními také uvádí, že umístění cibule do pokoje pročistí stejným způsobem vzduch od virů, toxinů a chemikálií. K posouzení čínské reflexní terapie bylo už provedeno mnoho různých studií.

Co na to říká moderní věda?

Revize tohoto přístupu poskytla velmi málo důkazů k tomu, aby byla reflexní terapie prohlášena za efektivní postup na jakékoli zdravotní neduhy. Některé výzkumy také poukázaly na to, že tato praxe může infekce dokonce zhoršit. Nicméně celkový počet studií na toto téma je velmi malý. Žádné výzkumy také neprozkoumaly samotný přínos přikládání cibule na chodidla nebo jakékoli jiné místo lidského těla.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ačkoli mnoho online návodů tento postup obhajuje, neodkazují na žádné důkazy. Základem jsou tedy jen tvrzení a příběhy. Nebyl proveden výzkum, který by cibuli v ponožce vyvrátil, ovšem uvedený mechanismus fungování je také diskutabilní. Cibule jsou lehce kyselé, tudíž mohou mít při potírání věcí antibakteriální účinky. Podle Dr. Ruth MacDonald ze státní univerzity v Iowě jsou „daleko méně efektivní než bělidlo nebo antibiotika.“

Bakterie a potenciální rizika

Aby se viry šířily, potřebují přímý kontakt s lidským hostitelem. Cibule tudíž nebude schopná se na virus vztáhnout a absorbovat ho. Ačkoli tedy mnoho lidí na tento recept přísahá, všechny znaky zatím ukazují na placebo efekt. Dobrou zprávou je, že pokud už vám dochází jiné možnosti, je tento postup nejspíš zcela neškodný. Pokud chcete své imunitě pomoct, je mnohem lepší cibuli normálně konzumovat než si ji někam přikládat.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jako každá syrová zelenina je i cibule zdraví velmi prospěšná. Je jedním z nejbohatších zdrojů flavonoidů neboli vitaminu P, který snižuje riziko rakoviny a infekčních chorob. Dále je bohatá na vitamin C, který hraje významnou roli ve funkci imunity. Pravidelná konzumace cibule a česneku podle studie z roku 2010 také významně přispívá k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Místo do ponožek dejte plátky cibule spíš do salátu.

Jaký lidový recept tohoto typu vám kdy opravdu fungoval?

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články