I těm nejpozornějším pozorovatelům dělá problém najít dívku, která se schovala v lese. Co vy?

V lese se může skrývat mnoho věcí. Na obrázku je krásná dívka a také několik zvířat. Najděte je a dovíte se taky pár zajímavostí o stromech.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

V lese vždycky zapomněla na své běžné starosti, jen si užívala přírodu a snila. Ostatně není divu, stromy jsou naší zásobárnou čerstvého vzduchu a ne nadarmo se amazonským pralesům říká „plíce planety“. Během jednoho roku dovedou stromy pohltit tolik uhlíku, kolik ho vyprodukuje jedno auto za cestu dlouhou 14 000 kilometrů. Stromy také poskytují stín a úkryt a díky odpařování vlhkosti v listech snižují teplotu okolního vzduchu.

Mezi větvičkami a listy

Město není stromům příliš nakloněno. Ačkoli tu máme obvykle zeleně dostatek, průměrný strom přežívá v městském prostředí jen asi 8 let. Svého maxima ve schopnosti ukládat oxid uhličitý přitom nedosáhne do věku 10 let. A není to jediná věc, před kterou chrání, stromy totiž fungují také jako perfektní zvuková bariéra. Jejich kořeny navíc stabilizují půdu a brání její erozi. Tady je několik zvířat, která se na obrázku skrývají.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Jde tedy o jeden z nejužitečnějších prvků celé krajiny bez ohledu na typ. Stromy dále zlepšují kvalitu vody, protože zadržují a filtrují dešťovou vodu. Chrání také vodonosné vrstvy a celé povodí. Pokud jsou zasazeny podél silnic, fungují jako kontrola oslnění a odrazů, přispívají tudíž k bezpečnosti provozu. Jde obecně o nejdéle žijící organismy na planetě. Smrt jednoho stromu starého 70 let uvolní do atmosféry více jak 3 tuny uhlíku.

Co všechno se v lese skrývá

Když se pozorně podíváte na obrázek a mezi stromy, nejspíš zjistíte, kde se krásná dívka schovala. Kromě dívky se ale v lese skryli ještě další tvorové. Najdete tu například na zádech ležícího mývala a ptáčka schovaného v trávě. U tlustého stromu je pták a na jeho větvích malý zajíček. Ale kde se nám skrývá ona zmíněná zasněná dívka? Jakmile obraz otočíte, nejspíš ji okamžitě spatříte ve větvích jednoho ze stromů. Dobře se schovala, což?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Objem kyslíku, který produkuje jeden akr stromového porostu za rok, se rovná objemu spotřeby asi 18 lidí za 1 rok. Jeden strom vytvoří za rok víc jak 114 kilogramů kyslíku. Stejný akr stromů odstraní za rok 2,6 tuny oxidu uhličitého. Během léta ochlazuje stín stromů budovy až o 20 stupňů Celsia. Jedním z nejvyšších stromů je General Sherman, obrovský sekvojovec v Kalifornii dosahující výšky úctyhodných 84 metrů.

Kolik skrytých tvorů jste mezi větvemi našli?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články