Vědci objevili protein, který je zodpovědný za přibývání na váze a některé druhy rakoviny. A má potenciál bojovat proti všeobecně se šířící obezitě.
Vědci z Yaleovy univerzity zjistili, že protein známý jako augmentor alfa reguluje tělesnou hmotnost u myší, což by mohlo vést k nové léčbě metabolických poruch. Jak však sami jedním dechem dodávají, jsou s výzkumem teprve na začátku a je potřeba provést mnoho dalších studií a testů. Především pak testy na lidech.
Co je augmentor alfa
Augmentor alfa se ukázal být významným regulátorem hmotnosti myší, tato skutečnost by mohla vést k nové léčbě metabolických poruch i u lidí. Vědci v rámci své studie zkoumali, jak protein zvaný augmentor alfa přispívá k rozvoji rakoviny u člověka. Tento protein se váže na receptor pro kinázu anaplastického lymfomu (ALK), molekulu, která je po zmutování příčinou řady lidských nádorů, včetně dětského neuroblastomu, B-buněčných lymfomů a některých druhů rakoviny plic.
Vědci se snažili zjistit, kde se tento protein vyskytuje nejhojněji. Pokusy na myších ukázaly, že augmentor alfa je nejsilněji exprimován v hypotalamu, což je oblast mozku odpovědná za mnoho důležitých funkcí včetně termoregulace, reakce na stres a metabolismu. Autoři práce zjistili, že augmentor alfa je ve vysoké míře produkován také v neuronech zodpovědných za pocit hladu.
Augmentor alfa se výrazně podílí na metabolismu
Tým poté zkoumal souvislost mezi augmentorem alfa a metabolismem. „Neurony AgRP jsou pro pocit hladu tak důležité, že bez nich byste nejedli. Zemřeli byste,“ řekl Tamas Horvath, profesor srovnávací medicíny a jeden z autorů studie. „Takže když se ukázalo, že augmentor alfa je v těchto neuronech dominantně exprimován, okamžitě to naznačovalo, že augmentor alfa se podílí na metabolismu.“
Tým nalezl další důkaz o souvislosti mezi augmentorem alfa a metabolismem, když pozoroval, že hladovění zvyšuje expresi tohoto proteinu ve zmíněných neuronech. „Zdá se, že půst byl signálem k větší tvorbě tohoto proteinu,“ řekl Joseph Schlessinger, profesor farmakologie, spoluředitel Yale Cancer Biology Institute a hlavní autor studie.
Jaký má augmentor alfa vliv na hubnutí
Vědci poté zkoumali myši, kterým tento protein zcela chyběl. V porovnání s běžnými myšmi byly myši bez této bílkoviny hubenější, ať už jedly normální stravu, nebo stravu s vysokým obsahem tuku. Byly také fyzicky aktivnější než typické myši, ale nesnědly výrazně více jídla, což pravděpodobně přispělo k jejich štíhlosti.
Vědci tvrdí, že myši při nedostatku potravy obvykle šetří energií a snižují svou fyzickou aktivitu stejně jako lidé. Během hladovění však byly myši bez augmentoru alfa stále velmi aktivní. To naznačuje, že tento protein je pro šetření energií důležitým signálem. Z toho vyplývá, že augmentor alfa lze využít k léčbě metabolických poruch. Nejzajímavější je, že léky, které jej blokují, již existují a používají se k léčbě jiných onemocnění.