Co se děje s vaším tělem, když přestanete kouřit následující dny, měsíce a roky? Již během 2 dnů zbystří váš čich i chuť

Kouření je jednou z vlajkových příčin smrti, které se dá zabránit, a to po celém světě. Vzdát se cigarety je ovšem nelehké, jak už to u závislotí bývá.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ti, kteří se snaží přestat kouřit, kolikrát předpokládají, že dopady absence cigaret pocítí až po dlouhé době. Jenže dopady náhlého ukončení přísunu nikotinu do organismu se dají pozorovat už v rámci několika hodin poté, co odložíte svou poslední cigaretu. Tedy v případě, že jde opravdu o tu poslední. Existuje i věčné přestávání, kdy se mnoho lidí nedostane dál než přes úmysl. Jenže tělo je závislé jen chviličku, zbytek je skutečně jen v naší hlavě.

Co všechno znamená přestat s kouřením

Pokud přestanou mít cigarety vliv na váš život, projeví se to v několika zcela klíčových skutečnostech. V první řadě jde o konec závislosti, což znamená vytváření nových cestiček v našem mozku. Ten se postupně učí netoužit po nikotinu, který je hlavní složkou cigaret. Pokud chcete skutečně přestat, je třeba mít jasný úmysl a přesný plán. Díky němu jste pak schopni eliminovat vlastní touhu a taky prvky, které ji spouští.

iZdroj fotografie: Pixabay

Změny u svého těla zpozorujete obvykle už během 1 hodiny. Dokonce už po 20 minutách si můžete všimnout zklidnění srdečního rytmu. Stejně je tomu s tlakem a obecně se začne lepšit cirkulace krve. Během 12 hodin ze sebe váš organismus odstraní značnou část nežádoucích látek z cigaret. Už další den zjistíte, že fyzicky náročnější aktivity jsou pro vás snadnější, cirkulace krve se bude i nadále zlepšovat, nemluvě o krevním tlaku a celkové kondici.

Další dny, měsíce a roky

Během 2 dnů zjistíte, že máte ostřejší čich i chuť, protože se uzdravují poškozené nervy. Třetí den znamená odchod zbývajícího nikotinu z těla, což může přivodit podrážděnost, bolesti hlavy a další abstinenční příznaky. Tělo si zkrátka zvyká na nový režim. Další 3 měsíce znamenají kontinuální zlepšování vaší tělesné kondice ve všech směrech, po 9 měsících se vám zřetelně zlepší výkon plic a jejich celkový zdravotní stav.

iZdroj fotografie: Pixabay

Po roce bude vaše riziko srdečních chorob na polovině oproti stavu při kouření. V dalších letech se vám opět začnou pomalu rozšiřovat cévy, což snižuje možnost vzniku sraženin, tedy klesá riziko mrtvice. Pokud bez cigaret vydržíte 15 let, srdeční choroby se u vás budou vyskytovat se stejnou pravděpodobností jako u nekuřáka, to samé platí pro nebezpečí rozvoje rakoviny slinivky. Po dvaceti letech klesne riziko úmrtí na choroby spojené s kouřením na stejnou úroveň jako u člověka, který nikdy neměl cigaretu v ruce.

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články