Klid před bouří, další chřipková sezóna bude podivná a zlá. Sociální distanc, roušky a přehnaná hygiena můžou vést k nižší imunitě

Sociální distanc téměř zamezil šíření chřipky a dalších respiračních onemocnění. Jenže to také znamená, že mohou brzy vypuknout v nevídané míře.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

A stejně tak může takový výbuch chřipkových virů přijít v naprosto nečekané chvíli. V krátkém horizontu znamená méně případů chřipky méně smrtí a méně hospitalizovaných, což zdravotnímu systému nepochybně uleví, zatímco se teprve pomalu vzpamatovává ze zahlcení pacienty s covidem-19. Letos se také další pravidelná respirační onemocnění dostala na velmi nízkou úroveň, nejspíš díky zavedeným opatřením proti šíření koronaviru.

Klid před bouří dalších virů

Díky sociálnímu distancování, pečlivé hygieně, rouškám a respirátorům padla běžná sezónní respirační onemocnění na dlouholeté minimum. Experti ovšem varují před tím, že tento odklad sezónních virů nás může nechat zranitelnými, protože menší počet lidí vystavených cirkulujícím kmenům znamená také nižší imunitu vůči nim. Náchylnost k infekcím tak v populaci pomalu roste a je základem pro budoucí vysokou zranitelnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nově narozené děti, které dosud nebyly virům vystaveny, si obvykle pomalu budují imunitu právě postupným setkáváním se s různými patogeny. To se nyní vlivem různých protikoronavirových opatření příliš nedělo. Zároveň imunita dříve vystavených dospělých bude pomalu upadat. A lidé s žádnou nebo oslabenou imunitou budou pro případné šíření nákazy chřipky vhodným „palivem“. Čím více jich bude, tím lepší podmínky pro šíření tento běžný virus najde.

Uvolnění pro další šíření

Klíčovým momentem může být uvolňování opatření, což může zažehnout nové cykly infekce. A jak se zvyšuje citlivost u populace, je třeba se připravit na jinak tvarovanou chřipkovou sezónu a potenciálně velká ohniska. Například Nový Jižní Wales v Austrálii má obvykle vrchol takové sezóny mezi dubnem a červnem, ovšem během roku 2020 bylo množství pozitivních testů v tomto období o 85 % nižší než v předchozím roce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Naopak koncem prosince, poté, co byla v této oblasti rozvolněna koronavirová opatření, dosáhla sezóna vrcholu, a zatímco typicky se v tuto dobu vyskytne jen několik stovek případů, rok 2020 jich ve stejném čase přinesl hned 6 000 během pouhých dvou týdnů. Tento průběh v Austrálii může být určitým náznakem toho, co může v létě nastat i u nás.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články