Co dělat, když auto klouže na náledí: Jízda v zimě by se neměla podceňovat, záleží i na stáří pneumatik

Sníh a led jsou opravdové výzvy na silnicích a ztrpčují život i těm nejzkušenějším řidičům. Existují však způsoby, jak problémům během zimy zabránit nebo alespoň zamezit škodám.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jízda v zimě není jen o tom, že místo klimatizace zapnete naplno topení a máte škrabku na led v odkládací schránce. Zasněžené silnice a náledí vyžadují větší opatrnost, takže se v praxi vyplatí připravit se na minusové teploty. S tím samozřejmě souvisí i riziko smyku a fakt, že s autem můžete někde zůstat zapadlí.

Nepodceňujte jízdu v zimě

Zimní pneumatiky nejsou jistě pro nikoho žádnou novinkou. Pokud jste je dosud na autě neměli, vaše první cesta by měla směřovat k jejich pořízení. V případě letní pneumatiky nebo zimní pneumatiky starší 5 let může být brzdná dráha až čtyřikrát delší. To znamená, že zatímco od rychlosti 40 km/h mají správné zimní pneumatiky brzdnou dráhu 20–30 metrů, u letních to může být 50–80 metrů. 

Na stáří pneumatik záleží

Mnoho lidí si zároveň neuvědomuje, že na stáří pneumatik a samotného auta také záleží. Přestože jsou pneumatiky zimní, pokud jsou starší pěti let, jsou téměř stejně nebezpečné jako jízda s letními pneumatikami. Pomocí tzv. DOT čísla na pneumatice snadno určíte stáří pneumatiky, takže si bezpečnost jejich použití můžete snadno ověřit.

Může se stát, že někde uvíznete

Nikdo se nevydává na cestu s tím, že uvízne v mrazu, ale bohužel se to stává. Proto je důležité mít vždy dostatek paliva. Pokud totiž nenatankujete dostatek, auto při delší odstávce velmi rychle vychladne a zamrzne. Je dobré, když si připravíte i malou sadu na přežití, která by měla obsahovat jídlo, vodu a teplou deku. Reflexní vesta je součást povinné výbavy, a především v zimě, když se stmívá, je opravdu nezbytně nutné ji mít u sebe. Přeci jenom, stát se může cokoliv.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nezávoďte, když nemusíte

To, že máte na autě úplně nové zimní pneumatiky, neznamená, že musíte jet rychleji. Pokud nezvolíte rychlost podle stavu vozovky, může se vám to stát osudným. I když je na úseku silnice povolena určitá rychlost, vyplatí se na zasněžené a zledovatělé vozovce zpomalit. Je to stejné jako v případě plískanice a mlhy, kdy špatně vidíte a brzdná dráha se prodlužuje.

Praxe dělá mistra

Mnozí se bojí, že se na zamrzlé vozovce roztočí a ztratí kontrolu nad vozem. S trochou cviku a potřebnou dávkou opatrnosti lze toto nebezpečí výrazně snížit. Jednoduše je třeba kontrolovat přetáčivost neboli točit volantem stejným směrem jako prokluz. Je důležité také zmínit, že pokud vaše auto nemá ABS, tak je nutné pravidelně stlačovat pedál brzdy, čímž zvýšíte účinnost brždění a zachováte ovladatelnost vozu. Pro někoho se to vše může zdát složité, ale praxe dělá mistra. Najděte si tedy rozlehlé cvičiště, kde můžete řízení ve sněhu trénovat, a vyvarujte se případným problémům.

Znáte ještě nějaké příklady, kdy si při jízdě v zimě musíte dát pozor?

Zdroj: Dívány
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články