Jíst jen do 17 hodin? Vědci boří mýtus o zdravějším stravování během dne!

Jak zhubnout a zachovat si štíhlost? Častou radou výživových poradců a dalších odborníků je konzumace většiny kalorií pouze do 17. hodiny. Poté se doporučuje pro zachování hmotnosti nebo zhubnutí nejíst. Má toto hodinové určení kalorií vliv na hubnutí?

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Najít odpověď na tuto otázku se zaměřila doktorka Nisa Maruthurová z Univerzity Johna Hopkinse v Baltimoru při svém zkoumání omezené doby stravování dospělých s nadváhou a diagnostikovaným prediabetem a diabetem. Své výsledky prezentovala v rámci zasedání Americké kardiologické asociace. 

Má časové omezení vliv na hmotnost?

Podle vyjádření výživových poradců je důležité při hubnutí nejíst ve večerních a nočních hodinách. Docentka medicíny Nisa Maruthurová se proto rozhodla v rámci studie rozdělit skupinu dospělých s indikovanou nadváhou a prediabetem nebo diabetem na ty, kteří zkonzumují většinu kalorií před 13. hodinou a ty, kteří sní 50 % všech kalorií až po 17. hodině. Obě skupiny jedly po dobu 12 týdnů stejně zdravá a předem připravená jídla jen v jiných časových intervalech. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zdravá strava by měla být základ jídelníčku

Důležitá je zdravá strava

Do 12týdenní studie se zapojilo celkem 41 dospělých s nadváhou, 21 účastníků zařadili vědci do skupiny s časově omezeným stravovacím režimem a důslednou konzumací 80 % kalorií před 13. hodinou, 20 účastníků naopak mělo za úkol zkonzumovat 50 % kalorií až po 17. hodině. Jídelníček měly obě skupiny shodný. Během studie se po 4 týdnech měřila všem účastníkům hmotnost, také se zjišťoval krevní tlak.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ne každý konzumuje dostatek ovoce a zeleniny

Čas nehraje roli

„Hraje roli čas při způsobu využití a ukládání energie?“ ptá se autorka studie doktorka Maruthurová. „Na začátku jsem byla s kolegy přesvědčená, že ano a skupina s časovým omezením zhubne více, ale nestalo se tak.“ Při 12týdenním zkoumání však u všech pacientů došlo k vylepšení hodnot krevního tlaku a snížení hmotnosti. „Bylo to dáno přesně danou skladbou jídelníčku, který byl pro obě skupiny shodný,“ dodává Marathurová a doplňuje závěry studie, „čas nehrál v procesu hubnutí žádnou roli, důležitá je pouze skladba jídelníčku.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Už žádné „koláče“ ani zápach. Zamezit pocení se dá i přírodní cestou a funguje to lépe, než kupované deodoranty
Události247.cz
Události247.cz
Vláda projedná změny solidárního příspěvku na ubytování uprchlíků. Rozdíl bude v penězích za pokoj a za celý byt
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nedostatek klasických raketometů Ukrajinci řeší různými improvizacemi. Fungují, ale moderní zbraně nenahradí
adbz.cz
adbz.cz
Připravte se na legendární úrodu rajčat a okurek. Pokud je pohnojíte domácím roztokem ze dvou složek, bohatě se vám odvděčí