Jste génius, nebo schizofrenik? Zábavný test s otáčející se maskou odhalí, jak na tom doopravdy jste. Bojíte se?

Génius ani schizofrenik se od běžné populace vzhledem nijak neliší. Proto existují osobnostní a psychologické testy, které ukáží jejich pravou tvář.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Schizofrenie je psychická porucha, při které člověk vnímá realitu jinak, než ostatní. Jinak se naprosto neliší a mezi dalšími lidmi ho nelze poznat. Psychologové proto postupně vytvořili řadu testů, které ukazují, co se děje v hlavě takového člověka. Případně, zda potřebuje odbornou pomoc a léčení. Následující test je spíše zábavnou ukázkou, ovšem i tak může pomoci s upřesněním vašeho způsobu vnímání.

A maska se otáčí

Následující video obsahuje několik pasáží s otáčející se zlatou maskou. V čase 1:07 věnujte rotaci pozornost a zjistěte, jestli je maska vypouklá jen na jednu stranu, či na obě. Pak sledujte video až do času 1:50. Mezitím spatříte iluzi rotující masky ještě jednou. Teď ale věnujte pozornost tomu, zda vidíte masku rotující jen v jednom směru, nebo ve dvou. Právě to, jak se vám bude zlatá maska jevit, ukazuje nastavení vašeho mozku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podívali jste se pořádně? A viděli jste masku vypouklou do obou stran a rotující na obě strany? Pokud ano, pak je to pro vás dobrá zpráva. Váš mozek funguje přesně tak, jak má. Zdravého člověka totiž jeho mozek z principu nutí k částečnému sebeklamu. Ten spočívá ve schopnosti doplňovat si podle sebe to, co vidí. Neznamená to žádné omezení nebo cokoli negativního, mozek takto zpracovává veškeré informace z okolí. Je to jeho způsob porozumění světu.

Schizofrenie bez fantazie

Pro normálního člověka se tak maska stane iluzí bez ohledu na to, zda chce, nebo ne. Jenže schizofrenik tuto schopnost představivosti postrádá. Mozek s tímto postižením si nepospojuje detaily a vidí tak masku, jaká skutečně je. Tudíž se mu otáčí jen jedním směrem. Geniální mozek má výhodu obou světů. Géniovi tudíž ihned dojde, o jakou iluzi se jedná a může „přepínat“. Takto jednoduchý test ovšem berte jako zábavu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Schizofrenie je často mylně vyložena jako rozdvojená osobnost. Jenže tato definice sloužila k popisu rozdělení chování, emocí a myšlení. Schizofrenik má deformované myšlení a vnímání reality, jde ovšem o osobu s jasným vědomím a inteligencí. Trpí ovšem bludy, halucinacemi a jeho jednání obsahuje určitou poruchovost. Proto vidí věci, které nejsou skutečné a žije tak ve vlastním světě, vlastní zcela subjektivní realitě.

Zdroj: Mensa Psychiatry EUC

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články