Pozor, za šedivěním vlasů stojí stres. Proces lze jednoduše zvrátit, odborníci uvedli jak na to

Všem je nejspíše jasné, že vlas, který vyroste šedivý, už barvu přirozeně nezmění. Ovšem nová studie z Kolumbijské univerzity se tento fakt pokusila vyvrátit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vlastně se to zdá zcela logické – jednou šedivý vlas, napořád šedivý vlas. Pokud jej neobarvíme. Vědci ale byli překvapení, když zjistili, že zešedivění vlasů je možné zvrátit, pokud se nadobro zbavíte stresu. Tato studie byla publikována v červenci v eLife a její závěry jsou v rozporu z dříve provedenou studií na myších, prozradil Martin Picard, doktor behaviorální medicíny z Kolumbijské univerzity.   

Studování vlasů je překvapivé

Doktor Picard prozradil, že stejně jako lze zjistit z letokruhů informace o minulých desetiletích v životě stromu, lze také z naší struktury vlasů zjistit něco více o naší biologické historii. Když je vlas ještě uložen ve folikulu pod kůží, působí na něj stresové hormony a další negativní vlivy v našem těle. Lidé dlouhé roky věřili tomu, že pokud jejich vlasy zešediví, již svou starou podobu nezískají. Není tomu tak, studie ukazují něco jiného. Ovšem šedivění kvůli stáří do této kategorie nespadá, v tomto případě pigmentaci již nelze vrátit. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozváno bylo čtrnáct dobrovolníků. Tito lidé měli za úkol, aby do dotazníku zaznamenávali výši prožitého stresu každý týden. Následně vědci prozkoumali jejich vlasy i dotazníky. Zjistili, že dlouhodobý a silný stres způsobuje šedivění vlasů, ale u mladých jedinců po eliminování stresového hormonu lze barevnost vlasů vrátit. Například jeden muž popsal, že jeho prožívaný stres je silný, a vlasy mu na spáncích šedivěly, odjel proto na dovolenou. Jakmile se vrátil, od kořínků se vlasy začaly podbarvovat. 

Úzká spojitost mezi myslí a mitochondriemi

Aby vědci lépe porozuměli celku, zaměřili se na hladiny proteinů obsažených v jednotlivých vlasech. Při stresu a následné ztrátě barevnosti vlasů došlo ke změně až u tří set proteinů, díky nimž vědci připravili matematický model. Ten se úzce pojí se stresem ovlivňovanými změnami v mitochondriích. Tyto organely jsou známy jako buněčné továrny na energii, ale tohle není jejich jediná role. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Slouží zároveň jako malé antény uvnitř buňky, které reagují na řadu jiných signálů přicházejících z celého těla, a to včetně probíhajícího stresu. Existuje určitý práh, po jehož překročení začne vlas šednout. U mladých lidí je tento práh poměrně vysoký, takže se šedivění objeví až při opravdu silném stresovém působení. Jak lidé stárnou, tento práh je čím dál nižší. U starých lidí pak dochází ke ztrátě vlasového pigmentu zcela fyziologicky.

Také už jste si někdy ve stresu pomysleli, že z toho všeho zešedivíte?

Zdroj: ScienceDaily

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články