Pláč dítěte ustane, než napočítáte do tří. Pediatr prozradil metodu, které důvěřují tisíce maminek

Internet oběhlo video, v němž pediatr ukazuje snadný úchop miminka. Pravidelně tuto techniku používá k utišení plačících kojenců v ordinaci a teď osvětluje její funkci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Technika přitom vypadá docela jednoduše. Doktor složí ručičky dítěte proti jeho hrudníku a pomocí vlastních prstů mu podepře bradu. Podrží dítě vzpřímené a lehounce nakloněné dopředu s jednou rukou na jeho zadečku a lehounce s ním zakývá. A dítě, které ještě před chviličkou kvílelo, protože dostalo například injekci, se uklidní jako mávnutím kouzelné hůlky. Co za touto technikou vězí a proč je tak účinná právě na miminka?

Držení, které se stalo hitem internetu

Technika doktora Roberta Hamiltona se dá lehce vysvětlit a zároveň je velmi snadná, což je vynikající kombinace pro čerstvé rodiče. V první řadě přiložení ručiček na hrudník dítěte simuluje efekt zavinovačky, která je známá tím, že redukuje nervozitu miminek. Držení v lehkém náklonu dopředu pomáhá případnému refluxu a jemný pohyb (miminkem nikdy netřeseme) velmi uklidňuje právě velmi malá miminka. Připomíná totiž prostředí dělohy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je ale třeba mít na paměti několik věcí. Tento druh uklidňující techniky opravdu funguje jen u nejmenších miminek do asi tří měsíců věku. Rozhodně to nezkoušejte, pokud se vám doma rozeřve roční dítě. Pokud miminko pláče, obvykle to má nějaký důvod, na což upozorňuje i doktor Hamilton. Může mít hlad, může být nemocné nebo potřebuje vyměnit plenku. Je tedy potřeba se ujistit, že dítě nevyžaduje konkrétní pozornost, kterou kývání nespraví.

Ordinace není domácí použití

Video ukazuje použití této techniky jen několikrát, a to v nemocničním prostředí, není to podrobný návod. Ve skutečném životě a v domácím prostředí nemusí jít všechno zdaleka tak hladce. Uchopení může také hůře fungovat u dětí s kolikou nebo u těch, které jsou nervózní hodně dlouho. Vliv na efektivitu této metody může mít také kondice a vyčerpání rodičů. Existují zkrátka případy, kdy to bude potřeba provést častěji.

iZdroj fotografie: Pixabay

I tak je ale ukázka úchopu přímou a srozumitelnou prezentací, jak něco takového provést. Podle doktora Cooka z dětské nemocnice Rochester’s Golisano je potřeba najít lepší cesty, jak komunikovat s rodiči. Ti uvítají jednoduché návody, protože internet je plný příliš složitých tipů pro manipulaci s miminky, což může být zahlcující. Proto je právě úchop tak vítaný – stačí se na video podívat jednou a můžete jej použít. Jenom je potřeba vzít v úvahu, že to nemusí fungovat pokaždé.

Máte nějakou vlastní techniku, jak utišit plačící dítě?

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články