Vydejte se na cestu do budoucnosti: Jak bude svět vypadat za 50 let? Lidstvo zažije pokrok, ale i spoustu katastrof

Budoucnost je vždy plná otazníků, ovšem nejsilnější trendy se dají dobře prognózovat. Zjistěte, jak bude náš svět vypadat za 50 let.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Máte-li pocit, že se každé ráno probouzíte do toho stejného světa, mýlíte se. S každým novým dnem dochází k drobným změnám, a to jak v oblasti environmentální, tak v té sociální. Ohlédnete-li se do doby před dvaceti či třiceti lety, budete muset uznat, že svět vypadal zcela jinak. Je tedy celkem možné, že za následujících 50 let se změní k nepoznání. Jestliže však budete sledovat trendy, které jsou v současnosti nejsilnější, můžete si udělat vcelku dobrou představu o tom, jak bude budoucnost vypadat.

Připravte se na záplavy, tornáda a nedostatek potravin

O probíhající klimatické změně snad již nikdo nepochybuje, ovšem stále jí nevěnuje pozornost dostatečně široká (či důležitá) část společnosti. K uspokojivému řešení tohoto problému tudíž s nejvyšší pravděpodobností nedojde a lidstvo si bude moci důsledky „vychutnat“ plnou měrou. Je bohužel smutnou pravdou, že současná generace dospělých sice některé projevy pocítí, plnou vahou ale dopadnou až na příští generace.

Současná horká léta, stále ničivější přívalové deště, bleskové záplavy a větrné jevy (jako jsou tornáda, hurikány, cyklóny) postupně eskalují po celém světě. Za 50 let budou teploty tak vysoké, že se mj. významně zhorší schopnost produkovat potraviny pro lidstvo v uspokojivém množství. Po odlesnění více než poloviny amazonského deštného pralesa a roztátí přibližně poloviny současného stavu ledovců se svět ocitne na prahu ekologické katastrofy.

Kolonizace Marsu i oční implantáty  

V budoucnosti se ale můžete těšit na technologický pokrok. Ten by mohl několika „vyvoleným“ umožnit planetu Zemi úplně opustit a podílet se na kolonizaci Marsu. Další z vás se vydají (alespoň) na netradiční dovolenou – soukromé společnosti budou provozovat vítanou vesmírnou turistiku. Jakmile ovšem přistanete zpět na Zemi, budete muset čelit přelidnění. Sociologové odhadují, že v tu dobu dosáhne populace počtu 9 miliard jedinců.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vysoký počet obyvatel bude úzce souviset s nedostatkem potravin a přelidněním určitých oblastí – konkrétně měst. Již v současné době žije ve městech 70 % veškeré lidské populace. Vysoká koncentrace lidí v těchto oblastech povede k většímu výskytu nemocí a jejich rychlejšímu šíření. Potýkat se budete muset rovněž s vysokou nezaměstnaností, jelikož v důsledku technologického pokroku se předpokládá, že umělá inteligence převezme asi 800 milionů pracovních míst. Navíc se očekává zvýšení naděje na dožití v průměru o 10 let oproti současnosti.

V tuzemsku se tedy muži dožijí v průměru okolo 86 let, ženy poté kolem 92 let. Prodloužení délky života s sebou přinese výzvy pro ekonomiky jednotlivých států. Ušetřit by mohly například na lékařské péči, jelikož se v budoucnosti předpokládá vývoj jakéhosi skeneru, který dokáže detekovat nejrůznější nemoci a navrhnout optimální léčbu. K dispozici by měly být i speciální kontaktní čočky, které nahradí mobilní telefon, nebo rovnou oční implantáty, jež vám umožní např. vidět radiaci.

Co očekáváte od budoucnosti vy?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články