Jak dlouho je schopen člověk přežít bez jediného sousta? Záleží na souběhu těchto klíčových faktorů

Naše tělo potřebuje energii z potravy a vodu, aby organismus fungoval zcela správně. Nějakou dobu jsme však schopní přežít i bez těchto zdrojů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidský organismus se dokáže adaptovat na neuvěřitelné podmínky. Bez jídla či vody se za určitých okolností dovedeme obejít dny i celé týdny, ovšem výsledná doba závisí na mnoha faktorech. Jak vnějších, tak také vnitřních – naší osobní kondici a nastavení. Eliminace vody a potravy je také známá jako půst či hladovění a tělo se do jiného režimu přepíná po dvou dnech bez zdrojů. Jak to všechno probíhá a jak dlouho můžeme bez jídla vydržet?

Maximální doba se liší

Neexistuje přesné pravidlo, které by určovalo, jak dlouho vydrží člověk bez příjmu vody a potravy. Jakmile tělo přejde do „nouzového“ režimu, výrazně omezí energetický výdej, uvádí Natalie Butler, R.D., L.D. Ovšem tento stav nejde držet věčně a nakonec vede vždycky ke smrti. Tato oblast ovšem postrádá podrobné studie, protože zkoumat hladovění na lidech je považováno za neetické. Máme proto k dispozici jen staré výzkumy, případně pozorování například z náboženských půstů.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě adekvátního příjmu tekutin dovede tělo bez jídla přežít 8–21 dní. Existují záznamy o hladovění trvajícím až 40 dní, během kterého dotyční zažívali vážné a život ohrožující symptomy. Existuje tzv. BMI hodnota (Body Mass Index) určující zdravý poměr tělesné hmotnosti vzhledem k výšce člověka. A určitá hodnota tohoto indexu je potřeba k přežití, pokles pod tuto hranici znamená nemožnost udržení organismu naživu.

Pozměněný provoz těla

Za běžných okolností rozkládá tělo potravu na glukosu, která slouží jako palivo – hlavně pro mozek. Po 12 hodinách bez jídla jsou zásoby glukosy vyčerpány a tělo na ni začne převádět glykogen z jater a svalů. Jakmile tento zdroj dojde, přijdou na řadu aminokyseliny. Tento proces ovlivní svaly a vydrží tělu asi tři dny. Po nich provede tělo masivní změnu režimu, aby zachovalo další tělesné tkáně, a zahájí ketózu, tedy spalování vnitřních zásob tuků.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během této doby dochází k radikálnímu úbytku váhy, a protože ženy mají v těle větší zásoby tuku, vydrží hladovět déle než muži. Kromě toho také lépe udržují proteiny a hladkou svalovinu. Čím tlustší osoba, tím déle obvykle tento režim vydrží. Jakmile dojdou tuky, vrátí se organismus k rozkladu svalů, protože je to jediný zdroj, který mu v té chvíli zbývá. Po ztrátě 10 % vlastní tělesné váhy se u člověka začnou projevovat velmi nepříznivé zdravotní symptomy.

Zkoušeli jste někdy půst, ať už z jakýchkoli důvodů?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na hypertenzi i deprese: Banány dokáží vyléčit 6 zdravotních problémů lépe než pilulky. Nakonec už je vůbec nebudete potřebovat
Události247.cz
Události247.cz
Tereza H. chce očistit své jméno. Podle vlastních slov se poučila
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rakety Točka jsou sice zastaralé, ale ve válce na Ukrajině již dokázaly napáchat řadu škod a děsí obě strany
adbz.cz
adbz.cz
Excelentní trik na čištění digestoře: Mastná špína ani usazený prach nemají šanci. Práce zabere jen 5 minut