Jak dlouho je schopen člověk přežít bez jediného sousta? Záleží na souběhu těchto klíčových faktorů

Naše tělo potřebuje energii z potravy a vodu, aby organismus fungoval zcela správně. Nějakou dobu jsme však schopní přežít i bez těchto zdrojů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidský organismus se dokáže adaptovat na neuvěřitelné podmínky. Bez jídla či vody se za určitých okolností dovedeme obejít dny i celé týdny, ovšem výsledná doba závisí na mnoha faktorech. Jak vnějších, tak také vnitřních – naší osobní kondici a nastavení. Eliminace vody a potravy je také známá jako půst či hladovění a tělo se do jiného režimu přepíná po dvou dnech bez zdrojů. Jak to všechno probíhá a jak dlouho můžeme bez jídla vydržet?

Maximální doba se liší

Neexistuje přesné pravidlo, které by určovalo, jak dlouho vydrží člověk bez příjmu vody a potravy. Jakmile tělo přejde do „nouzového“ režimu, výrazně omezí energetický výdej, uvádí Natalie Butler, R.D., L.D. Ovšem tento stav nejde držet věčně a nakonec vede vždycky ke smrti. Tato oblast ovšem postrádá podrobné studie, protože zkoumat hladovění na lidech je považováno za neetické. Máme proto k dispozici jen staré výzkumy, případně pozorování například z náboženských půstů.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě adekvátního příjmu tekutin dovede tělo bez jídla přežít 8–21 dní. Existují záznamy o hladovění trvajícím až 40 dní, během kterého dotyční zažívali vážné a život ohrožující symptomy. Existuje tzv. BMI hodnota (Body Mass Index) určující zdravý poměr tělesné hmotnosti vzhledem k výšce člověka. A určitá hodnota tohoto indexu je potřeba k přežití, pokles pod tuto hranici znamená nemožnost udržení organismu naživu.

Pozměněný provoz těla

Za běžných okolností rozkládá tělo potravu na glukosu, která slouží jako palivo – hlavně pro mozek. Po 12 hodinách bez jídla jsou zásoby glukosy vyčerpány a tělo na ni začne převádět glykogen z jater a svalů. Jakmile tento zdroj dojde, přijdou na řadu aminokyseliny. Tento proces ovlivní svaly a vydrží tělu asi tři dny. Po nich provede tělo masivní změnu režimu, aby zachovalo další tělesné tkáně, a zahájí ketózu, tedy spalování vnitřních zásob tuků.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během této doby dochází k radikálnímu úbytku váhy, a protože ženy mají v těle větší zásoby tuku, vydrží hladovět déle než muži. Kromě toho také lépe udržují proteiny a hladkou svalovinu. Čím tlustší osoba, tím déle obvykle tento režim vydrží. Jakmile dojdou tuky, vrátí se organismus k rozkladu svalů, protože je to jediný zdroj, který mu v té chvíli zbývá. Po ztrátě 10 % vlastní tělesné váhy se u člověka začnou projevovat velmi nepříznivé zdravotní symptomy.

Zkoušeli jste někdy půst, ať už z jakýchkoli důvodů?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články