Jak bude lidstvo vypadat za tisíc let? Globální změny budou mít dopad i na fyzickou podobu

V době před 10 000 lety si lidé vyvinuli toleranci na kravské mléko a posledních 150 let přidalo naší průměrné výšce 10 centimetrů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během posledních 65 let se průměrná doba života člověka prodloužila o 20 let, za což vděčíme hlavně vědeckému pokroku, především vyspělému lékařství. V neuvěřitelně krátkém čase jsme postoupili mílovými kroky dopředu, nabízí se tedy zcela logická otázka, jak se lidstvo změní během příštích 1 000 let? V první řadě budeme nejspíš stejně samolibí jako dneska, protože naše mozky jsou tak výkonné, že snadno porazí i nejmodernější počítače.

Lidstvo versus stroje

V roce 2014 použili vědci v Japonsku tzv. K počítač – jeden z nejvýkonnějších na světě – k simulaci mozkové aktivity. Zabralo to 75 024 procesorů, 1,4 milionů GB operační paměti a 40 minut ke zpracování stejného objemu dat, jaký běžný mozek zvládne za 1 sekundu. Jenže ne vždy budeme mít navrch nad stroji, které lidstvo postaví. Podle vědců budoucí počítače lidi nejen předčí, ale umělá inteligence se dostane ještě dál.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aktuální pokusy s AI ukazují možnosti mluvení, naslouchání, a hlavně pamatování si. Zbývá tedy jen doufat, že všechny ty informace nebudou použity proti nám. Stejně jako se počítače budou více přibližovat lidským kapacitám, lidé samotní se budou nevyhnutelně více spojovat s robotickým světem. Vědci předpovídají použití nanobotů, tedy miniaturních strojů schopných posílit naše přirozené schopnosti.

Budoucnost v transhumanismu

Tato oblast se jmenuje transhumanismus a pracuje s posouváním lidských hranic toho, čeho jsme biologicky schopni. Vylepšení pomocí nanotechnologie a dalších prostředků vypadá poměrně perspektivně. A nejde přitom jen o naše těla, která můžeme pomocí technologie kompletně změnit. Robotické materiály mohou mít budoucnost ve stavebnictví – nanoboti se sestaví v celou budovu, kterou bude stejně snadné taky rozebrat.

Představte si například, že když ráno odcházíte z domu, vaše obydlí se za vašimi zády přeskládá do zcela jiné podoby a bude si žít vlastním životem. Co se týče naší tělesné schránky, staneme se pravděpodobně vyššími a hubenějšími, pokud budeme chtít v budoucích podmínkách přežít. Ostatně globální změny na planetě budou mít na naši fyzickou podobu nejspíš mnohem větší vliv, než si je většina společnosti ochotna připustit.

Zdroj: Sciece Alert

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články