Zima nezabije hned –⁠ tekutina v buňkách těla pomalu zamrzá: Co se děje v těle během hypotermie

Chlad nezabije člověka okamžitě. Než zamrzne tekutina v celém našem organismu, nějakou dobu to trvá. A mezitím se každou chvíli dějí hodně podivné věci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidské tělo je obrovskou soustavou dodnes nevyřešených chemických rovnic. V neživé přírodě míří všechno k nejmenší entropii, chce ztuhnout nebo se pohybovat rovnoměrně po přímce. Jakmile však atomy roztančí život v podobě těla, pohybují se z jedné buňky do druhé, rozpadají se na části nebo spojují. Tento rej dle Timothyho J. Legga, Ph.D., PsyD., zastaví až naše smrt. Někdy nás vnější prostředí zbaví energie a člověk zkrátka umrzne k smrti.

Není to tak snadné

Pozitivem však je, že dostat z člověka veškerou energii je za běžných pozemských podmínek poměrně obtížné. Ani zima na Antarktidě vás totiž nezabije okamžitě. Jakmile dojde k ochlazení, zmobilizuje tělo veškeré své zdroje. Následně ještě začne šetřit a vzdá to skutečně až na samém konci. Jak to tedy celé probíhá?

V teplotách do -32 °C

Jako první se zúží cévy a omezí příkon horké krve do nepříliš živoucích končetin. Zdroj stačí na srdce a mozek, nikoli na tuk, jev se jmenuje vazokonstrikce. Následně se vám zvednou chlupy na rukou, aby vytvořily tepelně izolační pás. Celkově tělo stahuje všechny zdroje do životně důležitých orgánů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mráz 32–35 °C pod nulou

Člověk se začne neodbytně třást. Svalová vlákna se nekontrolovatelně stahují ve snaze tělo zahřát. Jestli jste nikdy k smrti neumrzli, tyto také otřesy neznáte. Jde totiž o skutečné křeče, nikoli lehké chvění během mrazivého večera. V tomto třesu svaly pokračují, dokud jejich buňkám nedojde glukóza. Pokud nedojde k nalezení útočiště, je tělo ve vážném nebezpečí. Všechny zásoby energie jsou totiž vynakládány na křeče a nestačí již ani na udržení mozkové činnosti.

Kdokoli prošel touto fází, mluví o zmatení myšlení, halucinacích a hluchotě. Vazokonstrikci střídá zoufalství těla zahřát studené ruce a nohy. Krev nahromaděná kolem vnitřních orgánů se najednou řítí do končetin a osoba se stává zcela horkou. Zakalená mysl ovšem tento příkon nedovoluje využít ke spáse. Místo toho se totiž postižení začnou horkem svlékat a umrznou o to rychleji.

Rozsah mrazu 30,5–29,5 °C

Stejně jako mobilní telefon bez baterie přechází tělo do úsporného režimu. Nejdřív člověk usne, pak přechází do kómatu. Srdeční rytmus je nejdřív narušen, pak zcela zastaven a mozek umírá nedostatkem kyslíku. Je však podstatné, že v mrazu probíhají vitální činnosti i procesy umírání. Proto jsou lékaři schopni dostat z onoho světa ty, kteří umírají v mrazu, ze kterého by se člověk normálně zachránit nedokázal ani při pobytu v normální teplotě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jsou i krajní případy, kdy se právě tento režim „opožděné smrti“ využívá v lékařství. Jde například o některé operace mozku a srdce. Tělo pacienta je ochlazeno na 19–21 °C, kdy buňky využívají méně kyslíku. Lékaři pak mohou vypnout srdce i krevní oběh. Aby nedocházelo k otřesům těla, je předem podána silná anestezie. Chladí se různými postupy od sáčků s ledem, studeným vzduchem či chlazením krve mimo tělo.

Několik minut k dobru

Tyto podmínky dávají lékařům pár minut navíc na zákrok, který je za normálních okolností neproveditelný. Tělo se následně vrátí k normálnímu provozu. Hlavně kojenci takovou manipulaci dobře snášejí.

Kdy a kde vám byla největší zima?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu