Další pacient byl úspěšně vyléčen z HIV. Díky rizikové terapii, kterou podstoupil před 10 lety

Virus HIV patří mezi noční můry současné medicíny. Přes opatrnost lékařů k novým skutečnostem existují za 3 roky už 4 případy kompletně vyléčených lidí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jedním z nich je tzv. pacient z německého Düsseldorfu. Ten se v roce 2013 účastnil terapie pomocí transplantace kmenových buněk. Pojednává o něm i článek uveřejněný v Nature Medicine. Pacient z Düsseldorfu ve věku 53 let je čtvrtým člověkem na světě, který se vyléčil z HIV pomocí transplantace kmenových buněk. Diagnózu si vyslechl v roce 2008 a o 2 roky později podstoupil antiretrovirovou léčbu. S diagnózami ovšem nebyl konec.

Dvě smrtelné choroby najednou

O rok později byla totiž zjištěna ještě leukémie, což v kombinaci s HIV znamenalo prakticky rozsudek smrti. Lékaři se tudíž rozhodli pro vysoce riskantní postup. V roce 2013 tento muž podstoupil transplantaci kmenových buněk. Ta spočívá v odběru těchto buněk z kostní dřeně či krve dárce. Ty pak nahradí bílé krvinky pacienta. Šlo nakonec o 4. případ v historii, který reálně zafungoval. Zajímavé je ale to, že lékaři hledali specifického dárce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ten měl totiž genetickou mutaci, která příjemci propůjčuje rezistenci proti viru HIV. Jedná se o vzácnou mutaci v CCR5 genu. Viru to brání infikovat buňky imunitního systému. Pro tým to byla naděje, že bude pacient vyléčen z obou chorob zároveň, tedy leukémie i imunodeficience. Následně se ukázalo, že šlo o velmi dobrou myšlenku. Devět let po zákroku a 4 roky po konci antivirové léčby experti oznámili absenci replikace virových částic.

Postup, který určitě nebude pro každého

To znamená, že muž z Düsseldorfu je prakticky bez HIV. „Dnes jsem ještě více hrdý na svůj celosvětový tým lékařů, kteří mě dokázali vyléčit z HIV a leukémie zároveň,“ uvedl k tomu. Než se ovšem začnou všichni radovat, je třeba upozornit na podstatnou věc. Vzhledem k vysoké rizikovosti se nejedná o dlouho očekávanou formu terapie, která by byla dostupná pro každého. Transplantace kmenových buněk jsou vyhrazeny pro případy ohrožení života.

iZdroj fotografie: Pixabay

Lékaři z düsseldorfské fakultní nemocnice nám o nich ovšem ukázali zase o něco víc. Jak totiž uvádí, tento případ je nejdelším a nejpřesnějším diagnostickým sledováním pacienta s tímto virem a zároveň po transplantaci kmenových buněk. Současně se však experti shodují, že je třeba mnohem více bádání, aby bylo možné podobné metody rozšířit. V první řadě je potřeba metodika, která by neobsahovala tolik rizik jako popsaný případ.

Tři případy remise ze tří koutů světa

„Po našem intenzivním výzkumu lze nyní potvrdit, že je v zásadě možné kombinací dvou klíčových metod trvale zabránit replikaci HIV. Zaprvé máme co dělat s rozsáhlým vyčerpáním virového rezervoáru v imunitních buňkách s dlouhou životností. Zadruhé dochází k přenosu HIV rezistence z dárce na příjemce. Virus se tak pravděpodobně znovu nerozšíří,“ rozvádí situaci Dr. Bjorn-Erik Ole Jensen jménem celého mezinárodního týmu lékařů.

Je také vhodné dodat, že k remisi HIV právě v důsledku transplantace kmenových buněk došlo už 3krát. Poprvé u Timothyho Raye Browna neboli berlínského pacienta. Ten takto vydržel 12 let a byl prohlášen za vyléčeného, zemřel pak v roce 2020 na leukémii. Dále je zde 41letý „londýnský pacient“, který má za sebou zatím 3 roky v remisi. A nakonec Američan, který byl za vyléčeného prohlášen v únoru roku 2022.

U které diagnózy u lékaře jste se nejvíce vyděsili?

Zdroj: DW
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články