Dvě hádanky prověří vaší schopnost dedukce. Zvládne je vyluštit jen 39 % Čechů, troufnete si?

Řešení hádanek může být skvělá zábava na večírky nebo na rande. Jenže tyhle malé hříčky jsou mnohem užitečnější, než se může na první i druhý pohled zdát.

i Zdroj fotografie: Vlastní tvorba
                   

Základním účelem hádanek je totiž zostření přemýšlení a schopnosti donutit mysl, aby se vydala po nových cestách. Například ve formě atypického řešení a hledání toho, co není patrné. Znalosti o lidském mozku a jeho schopnostech se neustále rozšiřují. Vedlejším efektem je také vyvracení mnoha mýtů, které jsme si o mozku zafixovali. Jenže tyto nesmysly, kupříkladu o využívání pouhých 10 % mozkové kapacity, nás jen brzdí.

Znalosti neustále přibývají

Většina informací o našem mozku byla objevena hlavně v posledních 15 letech. Typický mozek člověka tvoří asi 2 % tělesné hmotnosti, spotřebovává ale 20 % veškeré energie a potřebného kyslíku. Přitom ho ze 73 % tvoří pouze voda. Z toho taky plyne důležitost hydratace pro celkový výkon. Už jen 2% dehydratace totiž ovlivňuje kognitivní schopnosti, pozornost a paměť. Přijdete na to, jaký znak patří místo otazníku na následující obrázek?

iZdroj fotografie: Vlastní tvorba

Řešení? Patří tam R, protože jde o rozložení řadicí páky ve voze. Poslední odhady ukazují, že mozek obsahuje zhruba 86 miliard buněk. Každý z neuronů dokáže za jednu vteřinu přenést 1000 impulsů a provést také desítky tisíc synaptických kontaktů s dalšími neurony. Ne všechny buňky jsou přitom stejné, v mozku jich existuje asi 10 000 druhů. Pro tento provoz potřebuje mozek skutečně neustálý přísun kyslíku, proto je jeho deprivace tak ničivá.

Pozdní dospělost

Miminka mají velké hlavy, aby udržely jejich velmi rychle rostoucí mozek. Jeho objem se v prvních letech života zvětší třikrát. Mozky teenagerů nejsou ještě zcela vyvinuté, plné dospělosti dosahuje tento orgán až v 25 letech. Mozek neustále generuje asi 20 wattů elektřiny, což stačí na rozsvícení slabé žárovky. Podle průzkumu univerzity v Jižní Kalifornii produkuje průměrný mozek 48,6 myšlenek za minutu. Najdete na obrázku odlišný symbol?

iZdroj fotografie: Depositphotos

V součtu se tak jedná o 70 000 myšlenek denně. Každou minutu proteče mozkem až 1000 mililitrů krve, což je dost na naplnění lahve od vína. Mozek neandrtálců byl o 10 % větší než ten u Homo sapiens. Lidé mají v poměru ke zbytku těla největší mozek ze všech obratlovců. Moderní způsob života naše mozky prokazatelně mění a rozhodně to není vždy k lepšímu. Co podle vás nejvíc likviduje náš mozkový výkon?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články